Turska je vratila pristup Instagramu u subotu uveče, nakon više od nedelju dana blokiranja širom zemlje.
Uprava za informacione i komunikacione tehnologije zabranila je pristup Instagramu 2. avgusta bez navođenja posebnog razloga. Vladini zvaničnici su kasnije rekli da je zabrana uvedena jer platforma društvenih medija nije poštovala turske zakone.
„U našim razgovorima sa zvaničnicima Instagrama dobili smo uveravanja da će naši zahtevi biti ispunjeni, posebno oni koji se tiču kriminalnih aktivnosti, i obećano nam je da ćemo zajedno raditi na načinu cenzure korisnika“, napisao je Abdulkadir Uraloglu, turski ministar saobraćaja i infrastrukture, na platformi društvenih medija Iks u subotu.
Uraloglu je elaborirao u video snimku objavljenom na Iksu, rekavši da je platforma „bilo da se uspostavi usklađenost sa turskim zakonom i da će u slučajevima kada je zakon prekršen, doći do brze i efikasne intervencije“.
On je dodao da će svi nalozi u vlasništvu „terorističkih“ organizacija biti zabranjeni i sav sadržaj koji promoviše takve organizacije biće uklonjen, izdvajajući PKK, PID i FETO.
PKK, ili Kurdistanska radnička partija, je zabranjena grupa koja je vodila decenijama dugu pobunu unutar Turske kako bi uspostavila autonomni region na jugoistoku Turske. PID je politička organizacija sirijskih Kurda za koju turski zvaničnici tvrde da je ogranak PKK. FETO je pokret koji predvodi Fetulah Gulen, bivši saveznik predsednika Redžepa Tajipa Erdogana, kojeg vlada krivi za neuspeli pokušaj puča 2016.
Instagram ima više od 57 miliona korisnika u Turskoj, naciji od 85 miliona ljudi, prema Ve Are Social Media, novinskoj kompaniji za digitalni marketing sa sedištem u Njujorku.
Udruženje operatera elektronske trgovine procenjuje da Instagram i druge platforme društvenih medija dnevno generišu oko 930 miliona turskih lira (27 miliona dolara) e-trgovine.