Turkiš erlajns će nastaviti svoje letove za Damask, u Siriji, sledeće nedelje nakon više od decenije prekida, rekli su zvaničnici u sredu posle posete delegacije novih sirijskih vladara koje podržava Turska.
Izvršni direktor turskog nacionalnog prevoznika Bilal Eksi rekao je da će biti tri leta nedeljno, počevši od 23. januara. „Vraćamo se u Damask“, rekao je Eksi u objavi na platformi društvenih medija X.
Njegova najava usledila je nakon posete novog sirijskog ministra spoljnih poslova Asaada al Šibanija ranije tokom dana, koji je razgovarao sa turskim predsednikom Redžepom Tajipom Erdoganom i drugim najvišim zvaničnicima u glavnom gradu Turske, Ankari.
Al Šibani je deo novih, de fakto vlasti Sirije pod Hajat Tahrir al Šamom, ili HTS, islamističkom grupom koja stoji iza munjevite pobune koja je zbacila predsednika Bašara Asada u decembru i okončala decenijama dugu vladavinu njegove porodice. Od 2011. do pada Asada, sirijski ustanak i građanski rat ubili su oko 500.000 ljudi.
Novi vladari u Siriji željni su uspostavljanja diplomatskih veza sa regionalnim i globalnim vladama.
Govoreći zajedno sa al-Šibanijem na konferenciji za novinare, turski ministar spoljnih poslova Hakan Fidan aludirao je na planove za ponovno otvaranje turskog konzulata u sirijskom gradu Alepu. Turska je već prošlog meseca najavila da će ponovo otvoriti svoju ambasadu u Damasku nakon 12-godišnjeg zatvaranja.
Fidan je pozvao na ukidanje međunarodnih sankcija Siriji kako bi se podržale osnovne javne usluge i olakšala rekonstrukcija ratom razorene zemlje.
„Ako sankcije budu ukinute, proces normalizacije zemlje će se ubrzati i stvoriti uslovi koji će omogućiti milionima Sirijaca da se vrate u svoju zemlju“, rekao je Fidan.
„Došli smo da uspostavimo novu zemlju, da je obnovimo“, rekao je al-Šibani. „Radićemo svom snagom da osiguramo da to bude zemlja koja ima prava svih svojih ljudi i koja je integrisana u region i svet.
On je takođe obećao da će novi sirijski vladari čuvati „teritorijalno jedinstvo Sirije“ i sprečiti bilo kakvu pretnju Turskoj od kurdskih grupa u Siriji, uključujući IPG ili Jedinice za zaštitu naroda, i Sirijske demokratske snage predvođene Kurdima, koje imaju podršku SAD.
Ankara tvrdi da su grupe sirijskih Kurda u savezu protiv Turske sa Kurdistanskom radničkom partijom, ili PKK, koja je vodila oružanu pobunu protiv Turske od 1984. Sukob se proširio izvan turskih granica u Irak i Siriju i ubio je desetine hiljada ljudi.
Turska, Sjedinjene Države i Evropska unija smatraju PKK terorističkom grupom.