Duge saobraćajne gužve nastale su u subotu ispred luke Dover, glavne britanske kapije ka Evropi, a zvaničnici su rekli da bi poremećaj mogao biti gori od zastoja koji smo videli u petak, piše Rojters.
Putnici koji su krenuli na početku britanskog školskog raspusta, kao i sa uobičajenim protokom teretnih kamiona, suočili su se sa dugim kašnjenjima zbog sporih graničnih provera.
Kent Resilience Forum, koji okuplja lokalne savete i hitne službe, proglasio je „veliki incident“, dok je izvršni direktor luke Dover Dag Banister rekao da bi putnici mogli da se suoče sa kašnjenjem do šest sati u subotu.
Vlada Velike Britanije je za probleme okrivila nedostatak osoblja francuskih graničnih snaga, dok Francuska kaže da su potrebne dodatne provere jer Britanija više nije članica Evropske unije.
Dover i francuska luka Kale su „uporedili” granične kontrole u kojima francuske vlasti proveravaju pasoše na britanskom tlu pre polaska, i obrnuto u Francuskoj.
„Očekivali smo da će danas biti više posla nego juče“, rekao je Banister radiju Bi-Bi-Si. „Juče smo obradili oko osam i po hiljada automobila na izlasku, danas je bilo predviđeno oko 10.000, tako da će ovde dole biti veoma naporan dan.
Roger Gough, konzervativni lider Vijeća okruga Kent, rekao je da se oko 3.000 kamiona teških teretnih vozila koji se nalaze na autoputu M20 postepeno dovozi do Dovera.
Banister je rekao da se broj francuskog pograničnog osoblja u Doveru povećao nakon prekida rada u petak.
Francuski regionalni župan Žorž-Fransoa Leklerk rekao je da je u podne, od 9.000 do 10.000 vozila predviđenih da prođu u subotu, 60 odsto prošlo bez ikakvih problema.
Vreme čekanja je bilo oko sat i po tokom jutra, a kasnije je smanjeno na oko 45 minuta, rekao je Leklerk na televiziji BFM. Upitan da li su francuski carinici krivi za kašnjenje, on je rekao da je to laž.
„Danas se situacija vratila u normalu“, rekao je Leklerk. „Luci Dover, koja je privatna luka, bilo je lakše da okrivi francusku policiju (za kašnjenja).“
Britanska ministarka spoljnih poslova Liz Trus, koja se takmiči da nasledi Borisa Džonsona na mestu premijera, insistirala je u subotu da su krivi Francuzi.
„Ovo je situacija izazvana nedostatkom resursa na granici. To je ono na šta francuske vlasti treba da se pozabave i to je ono o čemu sam sa njima vrlo jasna“, rekla je ona novinarima u Kentu, jugoistočna Engleska , nakon sastanka sa članovima stranke.
Putnici koji su se uputili ka servisu Eurotunel u Folkstonu takođe su se suočavali sa kašnjenjima. Redovi su se protezali dve milje (3,2 km) od ulaza.
Do kašnjenja u lukama došlo je jer su se neki aerodromi takođe borili da angažuju dovoljno osoblja da upravljaju povratkom putovanja nakon pandemije, što je dovelo do haotičnih scena na londonskim aerodromima poslednjih nedelja. Putovanje železnicom je takođe periodično prekidano ovog leta zbog štrajkova radnika.