Tunis će prekinuti snabdevanje vodom građana na sedam sati u noći kao odgovor na najgoru sušu u zemlji do sada, saopštila je državna kompanija za distribuciju vode SONEDE u petak.
Ministarstvo poljoprivrede zemlje ranije je uvelo sistem kvota za vodu za piće i zabranilo njenu upotrebu u poljoprivredi do 30. septembra, jer se zemlja bori sa sušom koja je već četvrta godina.
SONEDE je u saopštenju naveo da će voda biti isključena svakog dana od 21:00 do 4:00, sa trenutnim stupnjem na snagu.
Mosbah Hlali, njen šef, rekao je da je suša u zemlji bila bez presedana zbog oskudice kiše tokom četiri uzastopne godine, i pozvao Tunižane da razumeju odluku koju je pripisao klimatskim promenama.
Tunis je zabeležio pad kapaciteta brane na oko milijardu kubnih metara, ili 30 odsto maksimalnog, rekao je visoki zvaničnik ministarstva poljoprivrede Hamadi Habib.
Ministarstvo poljoprivrede takođe je zabranilo upotrebu vode za piće za pranje automobila, zalivanje zelenih površina i čišćenje ulica i javnih mesta. Prekršiocima preti novčana kazna i kazna zatvora od šest dana do šest meseci.
Stanovnici su rekli da su vlasti Tunisa isključivale vodu za piće noću u nekim delovima glavnog grada i drugim gradovima poslednje dve nedelje u pokušaju da smanje potrošnju, što je potez koji je izazvao širok gnev.
Nova odluka preti da podstakne socijalne tenzije u zemlji čiji ljudi pate od loših javnih usluga, visoke inflacije i slabe ekonomije.
Brana Sidi Salem na severu zemlje, ključni snabdevač vodom za piće u nekoliko regiona, pala je na samo 16 odsto svog maksimalnog kapaciteta od 580 miliona kubnih metara, pokazuju zvanični podaci.
Žetva žitarica u Tunisu biće „katastrofalna“, sa sušom pogođenim rodom koji će ove godine pasti na 200.000-250.000 tona sa 750.000 tona 2022. godine, rekao je Rojtersu u četvrtak visoki zvaničnik sindikata poljoprivrednika Mohamed Rjaibia.