Trump i njegovi saradnici umanjuju značaj curenja informacija o vojnim napadima

Trump i njegovi saradnici umanjuju značaj curenja informacija o vojnim napadima

Bela kuća se suočava sa kritikama zbog curenja informacija o vojnim planovima. Dok su ranije kritikovali Hilari Klinton zbog korišćenja privatnog servera, sada se fokusiraju na novinara koji je izveštavao o curenju. Ova situacija izaziva kontrast u reakcijama na bezbednosne propuste.

Predsednik Donald Trump i vodeći članovi njegove administracije pokušavaju da umanje značaj bezbednosnog propusta koji je otkrio vojne planove u grupnom četu aplikacije Signal, u kojem je bio i novinar. Ova situacija se drastično razlikuje od njihovih reakcija na korišćenje privatnog servera od strane Hilari Klinton dok je bila državna sekretarka. Umesto da se fokusiraju na moguće bezbednosne propuste, njihova ljutnja je usmerena prema novinaru Džefriju Goldberg-u, glavnom uredniku The Atlantic-a, koji je slučajno bio dodat u grupu.

Jedna od glavnih briga oko Klintoninog servera bila je ta što je bio nesiguran i da bi osetljive informacije mogle pasti u pogrešne ruke. Međutim, bivši direktor FBI-a Džejms Komi je rekao da nije bilo dokaza da je njen email nalog hakovan od strane neprijateljskih aktera. Trump je u utorak insistirao da u grupnom četu nije otkrivena nijedna poverljiva informacija, iako je Goldberg napisao da su poruke otkrile „precizne informacije o paketima oružja, ciljevima i vremenu“ napada u Jemenu.

Reakcija Klintonove na Goldbergovo izveštavanje bila je iznenađenje. „Morate se šaliti,“ rekla je Klinton u objavi na X-u koja je istakla članak The Atlantic-a. U međuvremenu, neki od zvaničnika iz grupnog četa, koji su ranije kritikovali Klinton, sada se ne oglašavaju povodom curenja informacija.

Trump je tokom sastanka sa ambasadorima u Beloj kući rekao da „se nije dogodilo ništa“ i da je napad bio „potpuno uspešan“. Takođe je nazvao svog savetnika za nacionalnu bezbednost, Majkla Volca, „veoma dobrim čovekom“ i insistirao da će on nastaviti da obavlja dobar posao. U intervjuu za Newsmax, Trump je dodao da se oseća dobro u vezi sa onim što se dogodilo.

U prošlosti, Trump je kritikovao Klintonovu zbog slanja i primanja poverljivih informacija na nesigurnom serveru, ističući da je time ugrozila bezbednost američkog naroda. Tokom govora u oktobru 2016. godine, rekao je da je „sistem prevara odbio da je procesuira za ponašanje koje je sve nas dovelo u opasnost“.

Sada, neki od zvaničnika, poput Volca, smatraju da je situacija pouka za novinare koji su se proslavili lažima o predsedniku. U intervjuu na Fox News-u, Volc je preuzeo punu odgovornost za grupu, ali je negirao da je bilo ko od osoblja odgovoran za curenje.

U međuvremenu, Hegseth je izjavio da „niko nije slao planove rata“ i kritikovao Goldberg-a kao „prevaranta“. U prošlosti, Hegseth je govorio o Klintoninim emailovima, ističući da bi svako ko se ponaša tako neodgovorno bio odmah otpušten i krivično gonjen.

Na kraju, Ratklif je izjavio da su njegove komunikacije u grupi Signal bile potpuno dozvoljene i zakonite, dok je Gabbard naglasila razliku između nenamernog otkrivanja i malicioznih curenja poverljivih informacija.