Trumpova administracija je obustavila otpuštanje stotina saveznih radnika koji su bili angažovani na programima nuklearnog oružja na nacionalnom nivou. Ova neočekivana odluka je izazvala konfuziju među radnicima i upozorenja stručnjaka da će smanjenje troškova dovesti do rizika po zajednice.
Prema informacijama koje su podelili američki zvaničnici sa Associated Press, oko 350 zaposlenih u Nacionalnoj agenciji za nuklearnu bezbednost iznenada su saznali da su otpušteni kasno u četvrtak. Mnogi od njih su saznali za svoje otkaze putem e-pošte, samo da bi saznali da su zvanično otpušteni u petak ujutru kada su pokušali da se prijave na svoje naloge. Iz straha od odmazde, zvaničnici su želeli da ostanu anonimni.
Jedno od najteže pogođenih odeljenja je bilo postrojenje Pantex u blizini Amarilla, Teksas, gde je zabeleženo oko 30% smanjenje radne snage. Ti radnici su zaduženi za sastavljanje bojnih glava, što predstavlja jedno od najdelikatnijih radnih mesta u oblasti nuklearnog oružja, sa najvišim stepenom bezbednosnih odobrenja.
Osim toga, stotine zaposlenih su otpuštene iz NNSA dela koji se bavi pročišćavanjem putem Ministarstva energetike, a planirano je da oko 2.000 zaposlenih bude metom smanjenja.
Ova dešavanja su navela Darila Kimballa, izvršnog direktora Udruženja za kontrolu naoružanja, da izrazi zabrinutost zbog nedostatka razumevanja novih ljudi koji su došli na pozicije u vladinim timovima, posebno u vezi sa odeljenjem za nuklearno oružje. On ističe da je važno da se shvati prava priroda ovih odeljenja kako bi se osigurala sigurnost i efikasnost.
U petak uveče, vršilac dužnosti direktora Agencije, Tereza Robbins, izdala je memorandum koji je poništio otkaze za osoblje, osim za 28 zaposlenih koji su već otpušteni.
Iako je Ministarstvo energetike nazvalo manji broj otpuštenih radnika „uslovnim zaposlenima“ koji su obavljali administrativne i nadzorne poslove, izvori tvrde da je situacija drugačija. Otpušteni su bili upozoreni od strane starijih zaposlenih NNSA-a da se pripreme za moguće promene.
Odluka o otpuštanju zaposlenih je izazvala podeljena mišljenja među preostalim radnicima. Dok su neki bili zabrinuti zbog efikasnosti i klimatskih implikacija, drugi su se fokusirali na pitanja nuklearne bezbednosti, čak i ako nisu direktno bili uključeni u programe oružja. Ovo je obuhvatalo upravljanje radioaktivnim otpadom i obezbeđivanje sigurnosti zajednica u blizini.
Ove promene su zahvatile nacionalnu laboratoriju reke Savannah u Južnoj Karolini, nuklearnu lokaciju Hanford u državi Vashington, kao i rezervaciju Oak Ridge u Tenesiju. Politčri poput američke republikanke Marci Kaptur iz Ohaja i američke senatorke Patti Murrai iz Vashingtona osudile su ove odluke kao „izuzetno neodgovorne i opasne“.
Radnici koji su preživeli otpuštanja suočavaju se sa neizvesnom budućnošću, a mnogi od njih su posvetili celu karijeru radu na nuklearnim programima. Sa povećanim ulaganjima u modernizaciju nuklearnog oružja, laboratorije su intenzivno angažovane u poslednjim godinama, dovodeći do značajnih promena u strukturi radne snage.
Edvin Liman, direktor za sigurnost nuklearne energije, izrazio je zabrinutost zbog mogućih poremećaja u radu agencije i njihovom uticaju na nacionalni i međunarodni nivo. On ističe da bi destabilizacija nuklearnog programa mogla biti iskorišćena protiv interesa Sjedinjenih Američkih Država.