Trudo i Šolc: Odluka Kanade da preda turbinu Severnog toka sprečila je Putina da podeli Zapad

Trudo i Šolc: Odluka Kanade da preda turbinu Severnog toka sprečila je Putina da podeli Zapad

Lideri Nemačke i Kanade, Olaf Šolc i Džastin Trudo, u ponedeljak su tokom sastanka u Otavi ponovo branili odluku o predaji turbine za Severni tok ruskom Gaspromu, efektivno zaobilazeći sopstvene sankcije, prenosi CNN.

„Ovo je bila važna odluka jer je razotkrila Putinovu strategiju koja ima za cilj da podeli saveznike, koja ima za cilj da utiče na podršku Ukrajini, a ako se držimo zajedno, možemo to da eliminišemo“, rekao je Šolc.

Dodao je da Rusija „više nije pouzdan poslovni partner“: „Ona je prekinula isporuke gasa širom Evrope, uvek pozivajući se na tehničke razloge koji nikada nisu postojali. I zato je važno da ne upadnemo u Putinovu zamku i da se držimo zajedno i stojimo zajedno“.

Zauzvrat, premijer Kanade je naglasio da će Evropa i Nemačka nastaviti da zavise od uvoza ruskog gasa u narednih godinu-dve.

„Ono što smo uradili okretanjem ove turbine je uklonilo izgovor da je Rusija morala da okrivi nekog drugog za svoju odluku da koristi energetsku politiku kao oružje“, rekao je Trudo.

Ranije je nemački kancelar Olaf Šolc, pravdajući odluku Kanade da preda turbinu Severnog toka Rusiji, rekao da je to Kremlju dalo izgovor da prestane da isporučuje prirodni gas Evropi.

Kanadska vlada je pristala da napravi izuzetak od sankcija Rusiji i da turbinu Severnog toka, koja je bila na tehničkom održavanju u Kanadi, pošalje u Nemačku – kako bi izašla u susret Nemačkoj i smanjila rizike da Ruska Federacija neće nastaviti snabdevanje na PP1 nakon planiranih tehničkih radova.

Ranije su se u medijima pojavile informacije da je turbina za gasovod Severni tok-1 zaglavljena na putu u Nemačkoj zbog činjenice da Moskva još nije dostavila neophodna dokumenta za transport u Rusiju – posebno detalje o tome kada tačno treba da se uveze i preko koje carinarnice

Kremlj je demantovao medijske izveštaje da joj Rusija otežava vraćanje turbine, koju je Kanada vratila nakon servisiranja pod pritiskom Nemačke uprkos sankcijama. „Gasprom“ je saopštio da je dobio dokumentaciju za turbinu, ali „i dalje postoje pitanja“ u vezi sa dokumentima.

U tom kontekstu, Gasprom je najavio kvar još jedne turbine Severnog toka, što je dovelo do toga da gasovod radi sa 20% svog navedenog kapaciteta, što je izazvalo energetsku krizu u Evropi.