Nagli porast smrtonosnog nasilja bandi podstakao je karipska ostrva Trinidad i Tobago da uvedu vanredno stanje na teritoriji cele zemlje u ponedeljak.
Deklaracija je usledila nakon vikenda obeleženog talasom nasilja vezanog za bande koje je rezultiralo višestrukim smrtnim slučajevima, uključujući pet muškaraca za koje se veruje da su žrtve pucnjave iz odmazde.
„Nema sumnje da imamo posla sa epidemijom“, rekao je ministar za nacionalnu bezbednost Ficdžerald Hinds novinarima na konferenciji za novinare.
Iako zbog vanrednog stanja neće biti uveden policijski čas, stanovnicima je rečeno da očekuju pojačano prisustvo policije i vojske.
Policija će takođe imati mogućnost da vrši pretrese, zadržavanje osumnjičenih 48 sati i hapšenja bez naloga. Očekuje se da će škole, poslovne i druge aktivnosti, uključujući predstojeće proslave Nove godine, odvijati po planu.
Vršilac dužnosti državnog tužioca Stjuart Jang naglasio je da, iako postoji opšta zabrinutost zbog povećanog nasilja, postoji posebna nelagodnost zbog „pojačanih i pojačanih drskih dela kriminalnih aktivnosti“ od strane bandi koje nose ilegalno oružje.
„Kriminalne bande upotrebom jurišnog oružja velike snage i drugog ilegalnog vatrenog oružja u oblastima Trinidada i verovatno Tobaga će verovatno odmah povećati svoje drske činove nasilja u pucnjavi u tolikoj meri da to preti ljudima i da će ugroziti javnu bezbednost“, rekao je Jang.
Ova ostrvska republika zabeležila je 623 ubistva bez presedana u dosadašnjoj godini, a prema Hindsovim rečima, aktivnosti povezane sa bandama čine 263 od njih.
Stanovnicima Trinidada i Tobaga vanredno stanje nije strano.
Administracija Kita Roulija je 2021. godine primenila jedan za ograničavanje kretanja i ograničavanje širenja virusa COVID-19 tokom pandemije. Deset godina ranije, njegov prethodnik Kamla Persad-Bisesar uveo je ograničeno vanredno stanje i policijski čas u oblastima koje su proglašene „žarištima“ kriminala.