Specijalni tribunal u Bangladešu planira saslušati izveštaj policije u vezi sa naporima bezbednosnih agencija zemlje da uhapse bivšu premijerku šeik Hasinu i njen krug saradnika. Optuženi se suočavaju sa teškim optužbama za uznemiravanje javnosti i nasilje tokom masovnih protesta proteklog leta. Posle bekstva iz zemlje usred studentskih demonstracija u avgustu, Hasina se nalazi u egzilu u Indiji. Međunarodni sud za zločine sa sedištem u glavnom gradu Daki izdao je naloge za hapšenje Hasine i 45 drugih osoba, među kojima su bivši ministri, savetnici i vojni zvaničnici iz njenog kabineta. Upravljanje zemljom je trenutno preuzela privremena vlada na čelu sa dobitnikom Nobelove nagrade za mir, Muhamedom Junusom.
Tužilac Tribunala, B.M. Sultan Mahmud, potvrdio je da će najmanje 14 osumnjičenih, uključujući bivšeg ministra pravde i Hasininog savetnika za privatni sektor, biti saslušani pred tribunalom u ponedeljak. Dodatnih šest osoba treba da se pojavi u sredu, dok je najmanje 20 osumnjičenih već u pritvoru u vezi sa ovim slučajem. Tribunal će isto tako tražiti od policije najnovije informacije o napretku uhapšenih i naporima da se pronađu ostali osumnjičeni, uključujući i Hasinu.
Glavni tužilac Tribunala je već zatražio pomoć od Interpola putem šefa policije u zemlji kako bi se sproveo nalog za hapšenje Hasine. U nedeljnom obraćanju naciji, Muhamed Junus je najavio da će njegova administracija tražiti izručenje Hasine iz Indije. Vlasti tvrde da su stotine ljudi stradale tokom nemira u julu i avgustu, uglavnom od strane bezbednosnih snaga koje su pokušavale da suzbiju početne proteste. Protesti su eskalirali u antivladini pokret praćen novim nasiljem, što je dovelo do okončanja Hasinine 15-godišnje vladavine. Hasina je prethodno zahtevala istragu o ovim tragičnim događajima.