Trgovinski sporazum Ujedinjenog Kraljevstva i Indije do oktobra

Trgovinski sporazum Ujedinjenog Kraljevstva i Indije do oktobra

Boris Džonson je naredio britanskim pregovaračima da se zalažu za trgovinski sporazum sa Indijom „do Divalija u oktobru“, ali se klonio problematičnog pitanja Ukrajine nakon razgovora sa svojim kolegom Narendrom Modijem u Nju Delhiju.

Džonson, opterećen političkim problemima kod kuće, nada se da će razgovori o većoj trgovini i većoj saradnji sa najvećom demokratijom na svetu pokazati da je fokusiran na širu sliku.

On je Modija nazvao „khaas dost“ ili „posebnim prijateljem“ i nije rizikovao da ugrozi taj odnos otvoreno kritikujući Indiju jer nije osudila rusku invaziju na Ukrajinu.

Harsh Vardhan Shringla, indijski ministar spoljnih poslova, rekao je novinarima da „nije bilo pritiska“ na Modija od strane Džonsona zbog Ukrajine.

U izjavi za javnost nakon razgovora sa Modijem u indijskoj prestonici, Džonson je samo aludirao na sukob ne pominjući Rusiju, rekavši da su „pretnje autokratske prinude još veće“.

Modi je ponovio svoj poziv na hitan prekid vatre i rekao da su potrebni „diplomatija i dijalog“, ali je pozicija Indije komplikovana njenim bliskim vezama sa Moskvom i oslanjanjem na rusku vojnu opremu.

Preko Ukrajine su lideri imali „korisnu razmenu . . . u prijateljskim uslovima“, rekao je Šringla. „Obe strane su se složile da imaju stanovišta. Ovi su bili veoma poštovani.”

Tajms of Indija je otkrio da je broj 10 insistirao da Džonson putuje američkim helikopterom Chinook, a ne ruskim Mi-17 koji nudi Nju Delhi, ali inače list navodi da je Ukrajina samo bacila „blagu i prolaznu senku“ na posetu .

Na kraju Džonsonove dvodnevne posete Indiji, britanski premijer se nadao da bi trgovinski sporazum mogao biti brzo postignut, sa ciljem da se poveća izvoz viskija, automobila i profesionalnih usluga u Ujedinjeno Kraljevstvo.

Modi je rekao da se nada trgovinskom sporazumu „do kraja godine“, da je „dobar napredak“ već postignut i da želi da se Indija kreće istom „brzinom i posvećenošću“ koju je pokazala u sklapanju nedavnih trgovinskih sporazuma sa Australija i Ujedinjeni Arapski Emirati.

Ali dogovor će biti komplikovan i primoraće Džonsona da donese teške izbore, uključujući otvaranje Britanije za više indijskih radnika.

Modi se osvrnuo na „živi most“ između dve zemlje, u Velikoj Britaniji živi oko 1,6 miliona ljudi indijskog porekla, i nagovestio da želi da vidi još veću razmenu ljudi.

„Želeli bismo da vidimo dalje jačanje ovog živog mosta“, rekao je on. Indija takođe želi veći pristup Britaniji za njene profesionalne usluge, zajedno sa izvozom pirinča i tekstila.

Džonson je otvorio vrata za više radnih prilika koje se Indijcima daju tokom putovanja, rekavši da Velikoj Britaniji nedostaje „stotine hiljada“ kvalifikovanih radnika, posebno u IT i programiranju.

On je na konferenciji za novinare u Nju Delhiju rekao: „Nema sumnje da indijske veštine mogu napraviti razliku.

Šringla je rekla da su premijeri postigli napredak u nizu šema za povećanje protoka studenata i profesionalaca između dve zemlje, uključujući planove da se britanskim univerzitetima dozvoli otvaranje filijala u Indiji.

Na zajedničkom nastupu u Hajderabadskoj kući u Nju Delhiju, obe strane su govorile o novoj saradnji u oblastima kao što su lekovi, odbrambena oprema, vakcine i zelena energija.

Džonson je rekao da „živi most” „puni” robom, uslugama, ljudima i kapitalom, ali Britanija trenutno obavlja dvostruko više trgovine sa Belgijom nego sa Indijom.

Međutim, Džonson vidi Indiju kao ključni element svog „naginjanja ka Indo-Pacifiku“, deo spoljne politike posle Bregzita koja nastoji da ojača odnose sa demokratijama u regionu kao protivtežu Kini.