UN: Trećina slučajeva mipoksa u Burundiju javlja se kod dece mlađe od pet godina

UN: Trećina slučajeva mipoksa u Burundiju javlja se kod dece mlađe od pet godina

Mladi su posebno pogođeni epidemijama mipoksa koje besne u Africi, a deca mlađa od pet godina čine skoro trećinu slučajeva u Burundiju, saopštila je u petak Agencija UN za decu.

Burundi je druga najteže pogođena zemlja na kontinentu posle Demokratske Republike Kongo.

„Deca u Burundiju snose najveći teret izbijanja mipoksa, sa alarmantnim stopama infekcije i ozbiljnim zdravstvenim posledicama“, rekao je Pol Ngvakum, UNICEF-ov regionalni zdravstveni savetnik za istočnu i južnu Afriku.

Ngvakum je rekao da se dve trećine slučajeva u Burundiju odnosi na osobe starije od 19 godina.

„Posebno zabrinjava porast mipoksa kod dece mlađe od pet godina, što predstavlja 30 odsto prijavljenih slučajeva“, rekao je on novinarima u Ženevi, govoreći putem video veze iz Bužumbure.

Mpok, ranije poznat kao majmunske boginje, uzrokovan je virusom koji na ljude prenose zaražene životinje, ali se takođe može preneti sa čoveka na čoveka bliskim fizičkim kontaktom.

Uzrokuje groznicu, bolove u mišićima i velike lezije na koži nalik čiru, au nekim slučajevima može biti smrtonosna.

Svetska zdravstvena organizacija proglasila je međunarodno vanredno stanje prošlog meseca, zabrinuta zbog porasta slučajeva novog soja klade 1b u DRC-u koji se proširio na obližnje zemlje.

U periodu od januara do 8. septembra širom kontinenta prijavljeno je ukupno 25.093 sumnjivih slučajeva mipoka i 723 smrtna slučaja, saopštila je SZO.

Od toga, 21.835 sumnjivih slučajeva i 717 smrtnih slučajeva prijavljeno je u DRC-u, dok je u susednom Burundiju prijavljeno 1.489 sumnjivih slučajeva i nijedan smrtni slučaj.

Istraživanja su još u toku kako bi se otkrilo kako se klada 1b upoređuje sa originalnim sojem.

Izbijanje u DRC-u pokazalo se smrtonosnijim od prethodnih epidemija mipoksa, ali to bi moglo biti zbog toga što je ugroženo stanovništvo u zemlji razorenoj sukobima.

„Možda je zaista da se nalazi u populaciji koja jednostavno ne može imunološki da odgovori na još jednu pretnju“, rekla je portparolka SZO Margaret Haris novinarima u petak.

Iako u Burundiju još nije registrovan nijedan smrtni slučaj, Ngvakum je naglasio da su mnoga deca u regionu već oslabljena niskim imunitetom i osnovnim bolestima i da će „trebati kritično lečenje kako bi mogli da izbegnu smrt“.

Poslednji put kada je SZO proglasila globalnu zdravstvenu vanrednu situaciju zbog mpoksa 2022. godine kada je originalni mpok clade 2 koji je dugo bio endemski u centralnoj Africi iznenada počeo da se širi svetom.

Ta epidemija je uglavnom uticala na gej i biseksualne muškarce sa više od 100.000 prijavljenih slučajeva i 222 smrti, prema SZO.

Ngvakum je rekao da je geografska oblast u kojoj se virus širi u Burundiju i dalje ograničena.

Brzom akcijom „možemo ograničiti širenje, obuzdati virus i potencijalno okončati epidemiju bez izgubljenih života“, rekao je on.

Mislim da se ovo može zaustaviti u roku od nekoliko nedelja.

UNICEF, kako je rekao, hitno apeluje na skoro 59 miliona dolara za povećanje odgovora u šest afričkih zemalja, uključujući Burundi.

Imunizacija vakcinama prvobitno razvijenim za male boginje mogla bi pomoći u zaustavljanju širenja.

SZO je prošle nedelje po prvi put prekvalifikovala vakcinu za mpok, MVA-BN, a Ngvakum je rekao da UNICEF radi na nabavci doza za Burundi.

U četvrtak su u Africi po prvi put primenjene vakcine protiv mpok vakcine, a nekoliko stotina visokorizičnih osoba primilo je ubode u Ruandi.

DRC je saopštio da će započeti kampanju vakcinacije 2. oktobra.