Saveznici novoizabranog predsednika Donalda Trampa u Predstavničkom domu američkog Kongresa su predstavili nacrt zakona koji omogućava pregovore o kupovini Grenlanda od Danske. Ostrvski lider za nezavisnost je izjavio da je spreman za razgovore nakon što je Tramp odbio isključiti vojnu opciju. Nacrt zakona, podnet od strane predstavnika Endija Oglsa i podržan od deset kosponzora, omogućio bi Trampu da započne pregovore sa Danskom odmah nakon inauguracije.
Ovlašćenje Kongresa predsedniku da započne pregovore sa Danskom za kupovinu Grenlanda ističe se u predlogu zakona. Trampov obnovljeni interes za uključivanje Grenlanda u SAD je istaknut kao „apsolutna neophodnost“ za nacionalnu bezbednost, uz naglašavanje moguće vojne ili ekonomske primene pritiska radi postizanja tog cilja.
Premijer Grenlanda Mute Egede je potvrdio ambiciju ostrva za nezavisnošću od Danske, naglašavajući da stanovnici Grenlanda ne žele biti ni Danci ni Amerikanci. Egede je izrazio spremnost za razgovore sa Trampom, prihvatajući ozbiljnost Trampove nedoumice oko upotrebe sile u osvajanju Grenlanda.
Grenland, najveće ostrvo na svetu smešteno između Atlantskog i Arktičkog okeana, bio je pod kontrolom Danske do 1950-ih. Američke snage su okupirale ostrvo tokom Drugog svetskog rata nakon što je Danska bila zauzeta. Trenutno, na Grenlandu se nalazi američka vojna baza i infrastruktura za sistem ranog upozoravanja na balističke rakete.
Ostrvo je postajalo sve autonomnije, a 1979. godine steklo je vlast, sa mogućnošću proglašenja nezavisnosti ukoliko referendum bude uspešan. Premijer Egede je istakao univerzalnu želju za nezavisnošću, ističući da će glasanje o nezavisnosti uskoro biti održano.
Grenland, sa manje od 57.000 stanovnika i 80% površine pokrivene ledom, obiluje nalazištima zlata, srebra, bakra, uranijuma i potencijalno velikim rezervama nafte u svojim vodama.
Prema istraživanju firme Patriot Polling, oko 57% stanovnika Grenlanda podržava Trampov predlog. Anketa je sprovedena dok je Donald Tramp mlađi posetio ostrvo na jednodnevnom izletu.