Donald Tramp je jasan – tarife stižu. Američki predsednik već mesecima ponavlja ovu poruku, a danas na snagu stupaju veće carine na automobile, ali to nije sve.
Od trenutka kada je preuzeo funkciju, uveo je toliko novih carina da je teško pratiti sve promene.
Tramp je već podigao takse na kineske proizvode, čelik, aluminijum i određene robe iz Kanade i Meksika. Ove nedelje na snagu stupaju i veće tarife na automobile.
Sada se očekuje da otkrije detalje novog, još šireg paketa tarifa, na kojem je njegov tim radio poslednjih nekoliko nedelja.
Bela kuća ovaj potez naziva „Danom oslobođenja“.
Zvanične brojke još nisu objavljene, ali analitičari predviđaju različite scenarije.
Tokom prošlogodišnje predsedničke kampanje, Tramp je zagovarao opštu tarifu od 10% na sve uvozne proizvode, povremeno sugerišući da bi ona mogla biti i 20%, pa čak i 60% za robu iz Kine.
Kada je došao na vlast, predstavio je koncept „recipročnih tarifa“, prema kojem bi SAD uvodile istu stopu carine kakvu druge zemlje primenjuju na američke proizvode.
„Vrlo jednostavno – ako oni naplaćuju nama, mi naplaćujemo njima“, rekao je u februaru, neposredno pre nego što je zvanično naložio izradu takvog plana.
Međutim, situacija je postala složenija jer Bela kuća u obzir uzima ne samo tarife već i druge ekonomske politike koje, kako tvrde, štete američkom biznisu, poput poreza na dodatu vrednost (PDV).
Zbog toga su kompanije i politički lideri širom sveta u neizvesnosti, pokušavajući da procene koliki će biti novi nameti i kako će se oni uklopiti s postojećim tarifama, poput onih na čelik i aluminijum.
Evropske zemlje, na primer, očekuju dvocifrene tarife na svoj izvoz, nakon što je Tramp ranije ove godine najavio 25% carine na proizvode iz EU.
Zvanično, administracija još nije objavila koje zemlje će biti pogođene, ali je nagovešteno da će obuhvat biti širok.
U nedelju je Tramp izjavio da bi nove tarife mogle važiti za „sve zemlje“, što bi značilo povratak na njegovu raniju ideju o opštoj carini za uvoz u SAD.
To je ugasilo nade pojedinih država, poput Velike Britanije, koje su se nadale da će izbeći udar novih tarifa. Ipak, mnoge zemlje se i dalje nadaju da će postići neki oblik dogovora s Vašingtonom.
Ostaje nejasno da li će tarife biti univerzalne ili usmerene na određene zemlje.
Prema rečima američkog ministra finansija Skota Besenta, fokus će biti na tzv. „Prljavoj petnaestorici“ – 15% zemalja koje čine najveći deo trgovine sa SAD i koje, prema američkim tvrdnjama, uvode nepravedne carine i propise koji štete američkim firmama.
Kancelarija američkog trgovinskog predstavnika identifikovala je zemlje od posebnog interesa: Argentina, Australija, Brazil, Kanada, Kina, Evropska unija, Indija, Indonezija, Japan, Južna Koreja, Malezija, Meksiko, Rusija, Saudijska Arabija, Južnoafrička Republika, Švajcarska, Tajvan, Tajland, Turska, Velika Britanija i Vijetnam.
Tramp je često najoštrije kritike upućivao upravo dugogodišnjim američkim saveznicima i glavnim trgovinskim partnerima, poput Kanade i Evropske unije.
„Prijatelji su često bili gori od neprijatelja“, izjavio je prošle nedelje.