Novoizabrani predsednik Donald Tramp izazvao je šok i zabrinutost u Pentagonu i širom sveta odbrane svojim izborom Pita Hegseta, voditelja na Foks Njuza, za novog sekretara odbrane. Ovaj potez dolazi kao iznenađenje, jer Hegset, iako poznat po svojim konzervativnim stavovima i vezi sa Trampom, nije imao prethodnog iskustva u vojnim ili bezbednosnim pitanjima, što je izazvalo zabrinutost među političkim analitičarima i mnogim vojnim zvaničnicima.
Dok su neki republikanci branili Hegseta, ističući njegovo borbeno iskustvo, drugi su izražavali zabrinutost zbog njegovog nedostatka iskustva u vođenju vojnih i strateških operacija. Hegset je, kao suvoditelj popularne emisije „Fok & Friends Weekend“, postao prepoznatljiv u konzervativnim krugovima, ali njegovo vojno iskustvo, koje uključuje službu u Nacionalnoj gardi, smatra se nedovoljnim za vođenje najvažnijeg odeljenja američke vlade.
U intervjuima i na društvenim mrežama, Hegset je jasno dao do znanja da se protivi programima „budnog aktivizma“ i zalagao se za smanjenje uloge žena u borbenim jedinicama, što je izazvalo polemike o njegovim stavovima prema modernim vojnim standardima i inkluzivnosti. Takođe, u skladu sa Trampovim stavovima, Hegset je naglasio da bi vojska trebalo da postane „smrtonosnija“, što je naišlo na podeljene reakcije u vojnim krugovima.
Izbor Pita Hegseta za sekretara odbrane takođe je naišao na kritike zbog njegovog nedostatka formalnog iskustva u nacionalnoj bezbednosti i vojnoj politici, što bi moglo otežati njegovu potvrdu u Senatu. Analitičari smatraju da bi ovo mogao biti još jedan korak u Trampovom nastojanju da okruži sebe vernim ljudima, s obzirom na to da je prethodni izbor sekretara odbrane bio obeležen kontroverzama i napetostima sa Trampom.
Hegsetov imenovanje dolazi u vreme kada Sjedinjene Države suočavaju sa nizom globalnih izazova, uključujući ratove na Bliskom istoku, širenje saveza između Rusije i Severne Koreje, kao i konkurenciju sa Kinom. Ministarstvo odbrane ima budžet od preko 800 milijardi dolara i više od 1,3 miliona aktivnih vojnika, što znači da bi Hegset morao da upravlja najvećim i najkompleksnijim vojno-budžetskim aparatom na svetu.
Reakcije iz Kongresa su pomešane. Dok neki republikanci, poput senatora Džona Hovena i Majka Džonsona, pozdravljaju izbor, smatrajući ga sposobnim i komunikativnim liderom, drugi, uključujući demokratu Adama Smita, izražavaju ozbiljne sumnje u vezi sa njegovim sposobnostima da efikasno vodi Pentagon i nosi se sa globalnim bezbednosnim izazovima.
Tramp, međutim, ima veliko poverenje u Hegseta, koga je opisao kao „tvrdog, pametnog i patriotskog pobornika politike ‘Amerika na prvom mestu’“. Prema njegovim rečima, Hegset će biti lider koji će učiniti američku vojsku ponovo „velikom“, dok će „neprijatelji Amerike biti na oprezu“.
Izbor Hegseta postavlja pitanje o tome da li Tramp zaista bira političke saveznike ili stručnjake za ključne pozicije, s obzirom na to da vođenje Pentagona zahteva specifične veštine u oblasti međunarodne politike, vojnog menadžmenta i kriznog upravljanja. Biće potrebno vreme da se vidi da li će Hegsetova nominacija proći kroz Senat, a ako bude potvrđen, suočiće se s velikim izazovima, od upravljanja globalnim vojnim krizama do potrebe za modernizacijom američkog odbrambenog aparata.