Donald Trump je pohvalio Kristofera Vraja prilikom njegovog imenovanja za direktora FBI 2017. godine, ističući ga kao „izuzetno kvalifikovanog pojedinca“ i „primer integriteta“. Međutim, poslednjih godina mnogo toga se promenilo. Sa Trumpom koji razmatra povratak u Belu kuću, Vrajev položaj kao direktora FBI-ja je doveden u pitanje. Iako direktor FBI-a ima mandat od 10 godina, Trumpova javna kritika Vraj povećava mogućnost da će biti zamenjen nakon preuzimanja funkcije ili će sam Vraj odlučiti da ode kako bi izbegao smenu. Ova situacija pruža Trumpu priliku da oblikuje vođstvo FBI-ja prema svojim preferencijama u vreme kada se suočava sa mogućnošću gonjenja svojih političkih protivnika.
Nekadašnji zvaničnik FBI-a, Gregory Brower, izjavio je da, iako Vraj uživa u svom poslu i posvećen je Biou, verovatno neće lobirati da zadrži svoju poziciju ukoliko novi predsednik odluči drugačije. Trumpova tranziciona kancelarija nije pružila komentar u vezi sa ovom situacijom.
Vraj je imenovan za direktora FBI-a 2017. godine, nasledivši Jamesa Comeya. Od tada, njegov odnos sa Trumpom nije bio bez kontroverzi. Različiti stavovi su doveli do tenzija, uključujući i Vrajevo svedočenje u Kongresu o mešanju Rusije u izbore, što je bilo u suprotnosti sa Trumpovim fokusom na Kinu. Pored toga, Vraj je kritikovao Trumpa zbog njegovih tvrdnji o antifi kao terorističkoj grupi.
Uprkos nesuglasicama, Vraj je nastojao da vodi FBI kroz politički turbulentno vreme s oprezom i usmerenošću na zaštitu američkog naroda. On je priznao greške FBI-ja u prošlosti i radio na njihovom ispravljanju, ističući važnost celovite zaštite građana.
Zamena Vraja pre isteka njegovog mandata bila bi neuobičajena situacija. Prethodni predsednici, poput Obame, zadržali su direktore FBI-a imenovane od prethodne administracije. Međutim, Trump je otpustio Comeya u maju 2017. godine, navodeći kao razlog istragu o Rusiji.
Ukoliko Vraj napusti svoju poziciju, neizvesno je ko bi mogao biti njegova zamena. Neki potencijalni kandidati su već bili razmatrani za ovu funkciju.