Tramp traži od Vrhovnog suda da pauzira zabranu TikToka

Tramp traži od Vrhovnog suda da pauzira zabranu TikToka

Novoizabrani američki predsednik Donald Tramp zatražio je od Vrhovnog suda odgodu primene zakona kojim bi se zabranio TikTok, osim ako ga kineska matična kompanija BiteDance ne proda nekome van Kine. TikTok je osporio zakon tvrdeći da ugrožava slobodu govora više od 170 miliona američkih korisnika aplikacije i nepravedno je diskriminiše.

Zakon bi trebao da stupi na snagu 19. januara 2025, dan pre inauguracije Trampove administracije. Nakon isteka roka, prodavnice aplikacija i internet provajderi u SAD-u mogli bi biti kažnjeni ako ostanu povezani sa TikTokom nakon navedenog datuma.

U pravnom podnesku dostavljenom ovog tjedna, John Zauer, Trampov novi glavni pravni savetnik, tvrdi da odgađanje primene zakona ometa sposobnost nove administracije da se bavi pitanjima sigurnosti i pregovara politička rešenja. Zauer ističe da Tramp smatra TikTok jedinstvenim medijem slobode izražavanja, uključujući suštinski politički govor, i da je oprezan zbog potencijalnih posledica zabrane.

Ovo je u suprotnosti sa Trampovim prethodnim mandatom kada je takođe pokušao potpunu zabranu aplikacije, izražavajući slične sigurnosne zabrinutosti.

Tramp je čak izjavio na konferenciji za novinare 16. decembra da ima poseban interes za TikTok jer je, kako tvrdi, imao uspeha sa aplikacijom u mladosti. Istakao je da postoje mišljenja da TikTok ima vrednost koja zaslužuje pažnju.

Zakon koji nalaže prodaju TikToka u roku od nekoliko meseci ili njegovu zabranu potpisao je američki predsednik Joe Biden u aprilu. Odluka je doneta zbog zabrinutosti koju su izrazili zvaničnici nacionalne bezbednosti u Vašingtonu, navodeći mogući uticaj kineske vlade preko ove popularne platforme. U vreme potpisivanja zakona, BiteDance je jasno stavio do znanja da ne planira prodaju platforme.

Kinesko Ministarstvo spoljnih poslova ocenilo je da bi zabrana TikToka bila čin nepoštovanja koji bi izazvao protivljenje SAD-u. Tadašnji portparol ministarstva, Wang Wenbin, istakao je da Vašington i dalje prati TikTok, iako nije pronađen nikakav dokaz koji bi potvrdio da platforma predstavlja pretnju nacionalnoj bezbednosti.

Ranije ovog meseca, Tramp se sastao sa izvršnim direktorom TikToka, Shou Zi Chevom, na svom imanju Mar-a-Lago na Floridi, prema medijskim izveštajima. Detalji sastanka nisu dostupni javnosti.

Vrhovni sud je prihvatio da sasluša žalbu TikToka, a usmena argumentacija zakazana je za 10. januar 2025.