Donald Tramp je u sredu doveo u pitanje mentalnu sposobnost jevrejskih glasača koji podržavaju predsednika Džoa Bajdena i predstavio ovogodišnje izbore kao referendum o snazi hrišćanstva u SAD, deo njegovog oštrog stalnog pozivanja evangelističkim konzervativcima koji su ključni element njegove političke baze.
Govoreći u Atlanti uoči prikupljanja sredstava, pretpostavljeni republikanski kandidat obnovio je svoje kritike Bajdenove reakcije na rat Izraela i Hamasa i podrške administracije pravima LGBTK Amerikanaca, uključujući transrodne osobe.
„Bajden je potpuno izgubio kontrolu nad situacijom u Izraelu“, rekao je Tramp, čiji je uspon 2016. u velikoj meri zavisio od belih hrišćanskih konzervativaca. „Svakom Jevrejku koji glasa za demokratu ili glasa za Bajdena treba pregledati glavu.
Tramp je govorio nakon što je Bajden prošle nedelje upozorio izraelskog premijera Benjamina Netanijahua da buduća podrška SAD izraelskom ratu u Gazi zavisi od brzog sprovođenja novih koraka za zaštitu civila i humanitarnih radnika.
U Trampovom tumačenju, Bajden je „potpuno napustio Izrael“.
Konflikt u Gazi je stavio Bajdena u sendvič između konzervativaca – i hrišćana i Jevreja – koji žele čvrstu podršku Netanjahuovoj vladi i naprednjaka. Stvar je važna konzervativnim hrišćanima, među Trampovim biračkim jedinicama koje najviše podržavaju, koji vide političku državu Izrael kao modernu manifestaciju Božjeg izabranog naroda, Izraelaca Starog zaveta u hrišćanskoj Bibliji.
Međutim, na Bajdenovom levom boku dominiraju naprednjaci koji su ogorčeni izraelskom odmazdom u Gazi koja je rezultirala hiljadama palestinskih smrtnih slučajeva. Predsednika su u više navrata pozdravljali demonstranti tokom njegovih prolećnih putovanja, a aktivisti su organizovali glasanje protiv Bajdena na mnogim demokratskim predizborima, čak i dok se on približavao renominaciji.
Predsednička kampanja je odložena u sredu.
„Američkim Jevrejima ne treba da im se ’govori‘ ili da im preti Donald Tramp“, rekao je portparol Bajdena Džejms Singer. „To je ono što Tramp radi, koristeći podele i mržnju kao političko oružje dok traži vlast za sebe. Glasači svih rasa će u novembru još jednom odbaciti njegov haos, nasilje i besmislene pretnje.
Tramp je u Gruziji ponovo podstakao svoju hrišćansku bazu stavljajući ulog na dan izbora u verske termine.
„Peti novembar je najvažniji dan u istoriji naše zemlje, i biće to Dan hrišćanske vidljivosti“, rekao je Tramp, ponavljajući radi isticanja: „Dan hrišćanske vidljivosti“.
Predvidio je da će hrišćani „izaći i glasati kao nikada ranije“.
Bivši predsednik je klimao glavom konzervativnom hrišćanskom gnevu zbog Međunarodnog dana vidljivosti transrodnih osoba, svetske proslave transrodnih osoba i priznanja njihove borbe, i Bajdenovog priznanja tog događaja.
Obeležavanje vuče svoje poreklo od 2009. godine, ali je postalo sve popularnije i ove godine se poklopilo sa Uskršnjom nedeljom, najsvetijim danom hrišćanskog kalendara. Kada je Bajden, katolik, izdao proglas 29. marta kojim je istu nedelju proglasio zvaničnim Danom vidljivosti transrodnih osoba u Sjedinjenim Državama, konzervativci su reagovali burom na društvenim mrežama, a neki komentatori su čak sugerisali da su Bajden i njegovi pomoćnici namerno odredili datum vređaju hrišćane.
„Danas šaljemo poruku svim transrodnim Amerikancima: Vi ste voljeni. Čuli ste se. Vi ste shvaćeni. Vi pripadate“, rekao je Bajden u proglasu. „Vi ste Amerika, a cela moja administracija i ja vam čuvamo leđa.
Većina predsednikovih kritičara je ignorisala činjenicu da je on zasebno izdao izjavu na sam Uskrs, posebno odražavajući njegovu veru.
„Uskrs nas podseća na snagu nade i obećanje Hristovog vaskrsenja“, rekao je Bajden. „Dok se okupljamo sa voljenima, sećamo se Isusove žrtve. Molimo se jedni za druge i negujemo blagoslov zore novih mogućnosti. A sa ratovima i sukobima koji uzimaju danak nevinim životima širom sveta, obnavljamo našu posvećenost radu za mir, bezbednost i dostojanstvo za sve ljude.
„Od naše porodice do vaše“, zaključio je Bajden, „srećan Uskrs i neka vas Bog blagoslovi.
Konkretno, Tramp je u sredu takođe naglasio svoj stav o abortusu, insistirajući da to pitanje treba prepustiti državnim vladama i da čak ni tamo republikanci ne bi trebalo da se zalažu za apsolutne zabrane – sveukupni pristup koji bivšeg predsednika stavlja na levu stranu od onih koji govore aktivisti na hrišćanskoj desnici. Po tom pitanju, međutim, Tramp se nije pozivao na verske doktrine i lojalnosti.