Novoizabrani predsednik Donald Tramp rekao je u utorak da će pokušati da preimenuje Meksički zaliv u „Američki zaliv“, ime za koje je rekao da ima „prekrasan zvuk“.
To je njegov najnoviji predlog da se ponovo nacrta mapa zapadne hemisfere. Tramp je više puta nazivao Kanadu „51. državom“, zahtevao je da Danska razmotri ustupanje Grenlanda i pozvao Panamu da vrati Panamski kanal.
Evo pogleda na njegov komentar i šta ulazi u ime.
Od svoje prve kandidature za Belu kuću 2016. godine, Tramp se više puta sukobljavao sa Meksikom oko brojnih pitanja, uključujući bezbednost granica i nametanje carina na uvezenu robu. Tada je obećao da će izgraditi zid duž američko-meksičke granice i naterati Meksiko da to plati. SAD su na kraju izgradile ili obnovile oko 450 milja zida tokom njegovog prvog mandata.
Meksički zaliv se često naziva „trećom obalom“ Sjedinjenih Država zbog svoje obale u pet jugoistočnih država. Meksikanci koriste špansku verziju istog imena za zaliv: „El Golfo de Mekico“.
Amerikanci i Meksikanci se razilaze oko toga kako nazvati još jednu ključnu vodu, reku koja čini granicu između Teksasa i meksičkih država Čivava, Koavila, Nuevo Leon i Tamaulipas. Amerikanci ga zovu Rio Grande; Meksikanci ga zovu Rio Bravo.
Možda, ali to nije jednostrana odluka i druge zemlje ne moraju da pristaju.
Međunarodna hidrografska organizacija – čiji su članovi i Sjedinjene Države i Meksiko – radi na tome da osigura da sva svetska mora, okeani i plovne vode budu jednoobrazno pregledani i ucrtani, a takođe imenuje neke od njih. Postoje slučajevi u kojima zemlje u svojoj dokumentaciji pominju istu vodnu površinu ili orijentir pod različitim imenima.
Može biti lakše kada je orijentir ili vodno tijelo unutar granica zemlje. Godine 2015. tadašnji predsednik Barak Obama odobrio je naredbu Ministarstva unutrašnjih poslova da se Mount McKinlei – najviši vrh Severne Amerike – preimenuje u Denali, potez za koji je Tramp takođe rekao da želi da poništi.
Neposredno nakon Trampovih komentara u utorak, predstavnica Mardžori Tejlor Grin iz Džordžije rekla je tokom intervjua sa podkasterom Benijem Džonsonom da će uputiti svoje osoblje da izradi nacrt zakona o promeni imena Meksičkog zaliva, što je potez za koji je rekla da će se pobrinuti za finansiranje za nove mape i materijale o administrativnoj politici širom savezne vlade.
Vodeno telo je opisano pod tim imenom više od četiri veka, što je prvobitna odluka za koju se veruje da je preuzeta iz indijanskog grada „Meksiko“.
Da. Godine 2012, član zakonodavnog tela Misisipija predložio je zakon o preimenovanju delova zaliva koji dodiruju plaže te države u „Američki zaliv“, potez koji je autor zakona kasnije nazvao „šalom“. Taj predlog zakona, koji je upućen na komisiju, nije prošao.
Dve godine ranije, komičar Stiven Kolbert se našalio u svojoj emisiji da bi, nakon masivnog izlivanja nafte Deepvater Horizon u Meksički zaliv, trebalo da bude preimenovana u „Američki zaliv“ jer: „Mi smo ga razbili, kupili smo ga“.
Postoji dugogodišnji spor oko imena Japanskog mora između Japana, Severne Koreje, Južne Koreje i Rusije, pri čemu Južna Koreja tvrdi da se sadašnji naziv nije uobičajeno koristio sve dok Koreja nije bila pod japanskom vlašću. Na sastanku Međunarodne hidrografske organizacije 2020. godine, države članice su se složile oko plana za zamjenu imena numeričkim identifikatorima i razvoj novog digitalnog standarda za moderne geografske informacione sisteme.
Persijski zaliv je nadaleko poznat pod tim imenom od 16. veka, iako je upotreba reči „Zaliv“ i „Arapski zaliv“ dominantna u mnogim zemljama Bliskog istoka. Iranska vlada je zapretila da će tužiti Gugl 2012. godine zbog odluke kompanije da uopšte ne označi vodno telo na svojim mapama.
Bilo je i drugih razgovora o vodenim tijelima, uključujući i Trampovog protivnika iz 2016. Prema materijalima koje je Vikiliks otkrio u hakovanju ličnog naloga njenog predsednika kampanje, bivša državna sekretarka Hilari Klinton je 2013. rekla publici da je, po kineskoj logici, prisvajala skoro celo Južno kinesko more, a zatim i SAD posle svetskog rata II sam mogao da označim Tihi okean kao „Američko more“.