Novoizabrani predsednik SAD Donald Tramp u petak je dodao 27 zemalja koje čine Evropsku uniju na listu trgovinskih partnera kojima preti carinama – osim ako grupa ne preduzme korake za uvoz više američke robe.
„Rekao sam Evropskoj uniji da moraju da nadoknade svoj ogroman deficit sa Sjedinjenim Državama kupovinom naše nafte i gasa velikih razmera“, objavio je Tramp nešto posle 1 sat posle ponoći na društvenim mrežama. “U suprotnom, to su TARIFE do kraja!!!”
Prema Birou za popis stanovništva, 2023. godine trgovinska neravnoteža Sjedinjenih Država sa EU za robu iznosila je 209 milijardi dolara. Bilo je 576 milijardi dolara uvoza iz Evrope i 367 milijardi dolara izvoza iz Sjedinjenih Država.
Trampov tranzicioni tim nije odgovorio na pitanja koja su tražila veću jasnoću poruke, koja je i pored svoje grubosti bila nejasna u narednim koracima.
Kada je Tramp u novembru zapretio Kanadi i Meksiku carinama od 25 odsto, lideri obe zemlje razgovarali su sa njim kako bi pokušali da reše sve tenzije. Ali Evropskoj uniji nedostaje nijedna figura koja može preuzeti obaveze kupovine prirodnog gasa i nafte u ime svojih 27 država članica koje Tramp traži.
Portparol Evropske komisije Olof Gil rekao je reagujući na Trampov post da smo „spremni da razgovaramo sa novoizabranim predsednikom Trampom o tome kako možemo dalje da ojačamo već jake odnose, uključujući razgovore o našim zajedničkim interesima u energetskom sektoru“.
Gil je primetio da je EU već „posvećena postepenom ukidanju uvoza energije iz Rusije i diversifikaciji naših izvora snabdevanja. Nećemo ulaziti u detalje o tome šta bi to moglo da podrazumeva u budućnosti, s obzirom da nova administracija još nije ni uspostavljena.
Skot Linkikom, potpredsednik libertarijanskog Kejto instituta, rekao je da je teško analizirati šta je Tramp pokušavao da kaže u vezi sa evropskom trgovinom, s obzirom da je izvoz prirodnog gasa na kontinent već povećan nakon ruske invazije na Ukrajinu 2022.
„Ono čemu zaista treba da sve ovo pripišemo jeste da Tramp postavlja temelje za buduće pregovore“, rekao je Lincikom. „Ovo je na bolje ili na gore mnogo od onoga što ćemo videti u naredne četiri godine.
Iako postoji trgovinska neravnoteža od 209 milijardi dolara, složeniji odnos leži ispod tih brojeva. Kompanija kao što je nemački proizvođač automobila BMV može da uveze delove potrebne za sklapanje vozila u svojoj fabrici u Južnoj Karolini, tako da ukupni promet takođe odražava tok robe u evropskim kompanijama koje zapošljavaju američke radnike.
Više od polovine tečnog prirodnog gasa koji su uvezle EU i Ujedinjeno Kraljevstvo 2023. godine došlo je iz Sjedinjenih Država, prema američkoj Upravi za energetske informacije. Obim LNG-a koji ide u EU i Veliku Britaniju se utrostručio od 2021.
U utorak je sekretarka za energetiku Dženifer Granholm izdala saopštenje zasnovano na novoj studiji da bi neometan izvoz LNG-a mogao povećati cene u zemlji i povećati emisije ugljenika. Tramp se kandidovao za predsednika sa idejom da bi povećana proizvodnja nafte i prirodnog gasa smanjila troškove američkim glasačima koji su ostali frustrirani inflatornim skokom iz 2022. koji još uvek traje.
Trampovi zahtevi Evropi da kupuje više nafte i prirodnog gasa nisu bili posebno novi. Takođe ih je napravio tokom svog prvobitnog mandata kao predsednika, a 2018. postigao je dogovor sa Žan-Klodom Junkerom, tadašnjim predsednikom Evropske komisije, da proda više LNG-a Evropi.
Problem sa tim sporazumom, kako je primetio Klajnman centar za energetsku politiku Univerziteta u Pensilvaniji, jeste da SAD „ne mogu da primoraju kompanije da šalju proizvode u određeni region ili zemlju“, a EU ne može da primora svoje članice da kupuju američka fosilna goriva.