Tramp će prisustvovati dobrotvornoj večeri Al Smita koju Haris preskače

Tramp će prisustvovati dobrotvornoj večeri Al Smita koju Haris preskače

Donald Tramp je u ponedeljak potvrdio da će on biti jedini govornik na ovogodišnjoj dobrotvornoj večeri Al Smitha u Njujorku, tipično dobro raspoloženom i dvopartijskom političkom događaju za koji je potpredsednica Kamala Haris rekla da preskače u korist kampanje za državno ratište.

Bivši predsednik i sadašnji republikanski predsednički kandidat potvrdio je u postu Truth Social u ponedeljak da će govoriti na večeri 17. oktobra, nazvavši „tužno, ali ne i iznenađujuće“ što je Haris odlučio da ne prisustvuje.

Gala svečanost u korist katoličkih dobrotvornih organizacija tradicionalno je korišćena za promovisanje kolegijalnosti, sa predsedničkim kandidatima obe stranke koji su se pojavljivali iste večeri i razmenjivali bodlje. Ali u subotu, Harisova kampanja je saopštila da kandidatkinja demokrata neće ići na događaj, kršeći predsedničku tradiciju kako bi umesto toga mogla da vodi kampanju na bojnom polju manje od tri nedelje pre dana izbora.

Harisov tim želi da ona provede što više vremena u državama na bojnom polju koje će odlučivati o izborima, a ne u izrazito demokratskom Njujorku, rekao je zvaničnik kampanje, govoreći pod uslovom anonimnosti da bi razgovarao o planovima kampanje i potvrdivši odluku koja je prva objavljena bi CNN. Njen tim je rekao organizatorima da bi bila spremna da prisustvuje kao predsednica ako bude izabrana, rekao je zvaničnik.

Kardinal Timoti Dolan, koji igra istaknutu ulogu na večeri, bio je veoma kritičan prema demokratama, pišući članak Volstrit džurnala iz 2018. koji je nosio naslov „Demokrate napuštaju katolike“. U svom postu za Truth Social, Tramp je rekao da Haris „sigurno nije bio baš ljubazan“ prema katolicima, rekavši da bi katolički birači koji je podržavaju „trebalo da pregledaju glavu“.

Zvaničnik Harisove kampanje rekao je da katolici za Haris-Valc rade na registraciji ljudi da glasaju i da se uključe u rad širom zemlje. Trampova objava delimično potiče iz 2018. pitanja koja je tadašnji Sen. Haris je pozirao federalnom sudskom kandidatu o svom članstvu u Vitezovima od Kolumba, laičkoj katoličkoj bratskoj organizaciji. Haris je pitao kandidata da li se slaže sa stavovima vođe grupe protiv abortusa, stavovima koji su uglavnom u skladu sa stavom crkve.

Večera Memorijalne fondacije Alfreda E. Smita nazvana je u čast bivšeg guvernera Njujorka, demokrate i prvog rimokatolika koga je velika stranka nominovala za predsednika. Herbert Huver ga je lako porazio 1928. Večera prikuplja milione dolara za katoličke dobrotvorne organizacije i tradicionalno je pokazala da oni koji se bore da vode naciju mogu da se slažu, ili da se pretvaraju, jednu noć.

To je postala tradicija za predsedničke kandidate od kada su se Ričard Nikson i Džon F. Kenedi pojavili zajedno 1960. godine. 1996. godine, njujorška nadbiskupija odlučila je da ne pozove tadašnjeg predsednika Bila Klintona i njegovog republikanskog kandidata Boba Dola, navodno zato što je Klintonova stavila veto zabrana abortusa u kasnim terminima.

Tramp i Džo Bajden, koji je katolik, obojica su govorili na prikupljanju sredstava 2020. godine kada je premešten na internet zbog COVID-19. Usred pandemije i ekonomskih nevolja, nije bilo šale, a oba kandidata su umesto toga koristila svoje govore da apeluju na katoličke glasače.

I Tramp i kandidatkinja demokrata Hilari Klinton prisustvovali su 2016. Tramp je izviždan nakon što je Klintonovu nazvao korumpiranom i tvrdio da mrzi katolike.