Virus mpoks, ranije poznat kao boginje majmuna, neće se širiti u Rusiji zbog tradicionalnih vrednosti zemlje, rekla je šefica Rospotrebnadzora za zdravlje potrošača Ana Popova, dodajući da je vlada preduzela sve neophodne mere za otkrivanje bolesti.
Svetska zdravstvena organizacija (SZO) proglasila je globalnu vanrednu situaciju prošle nedelje u svetlu porasta zaraze mipoksom u Africi, pozivajući na koordinisan međunarodni odgovor kako bi se zaustavile epidemije i spasili životi.
„Uzimajući u obzir specifičnosti širenja mipoksa, potpuno sam sigurna da u Rusiji sa svojim tradicionalnim vrednostima ova bolest, koja je epidemijska bolest, nije nešto čega se trebamo plašiti“, rekla je Popova u video snimku koji je u ponedeljak objavio Telegram kanal SHOT.
Virus se prenosi kontaktom kože i sluzokože sa zaraženom osobom, kontaminiranim materijalima ili zaraženim životinjama. Prema SZO, to „primarno pogađa muškarce koji imaju seks sa muškarcima“.
Rospotrebnadzor je u četvrtak saopštio da „ne postoji opasnost od širenja bolesti u Rusiji“ i da vlada preduzima „sve neophodne mere da se infekcija otkrije pre vremena“. Situacija se stalno prati, dodala je agencija.
Rusija je prijavila svoj prvi slučaj mipoksa u julu 2022. kod muškarca koji se vratio iz Portugala. Potom je izolovan u bolnici i, kako je saopštio zdravstveni čuvar, infekcija je zaustavljena.
Prema rečima Popove, u Rusiji su zabeležena tri slučaja mipoksa od kada je bolest počela da se širi svetom 2022. godine. Svi su otkriveni i suzbijeni na vreme, rekla je ona.
„Za Rusiju to ne predstavlja opasnost“, ponovila je ona i dodala: „Ne očekujemo da će se (mpok) proširiti, to se neće dogoditi“.
Virus je dugo bio endemski u centralnoj Africi, uglavnom u Demokratskoj Republici Kongo. Kada je prvi put počeo da se širi krajem 2022. godine, SZO je proglasila vanredno stanje – i preimenovala bolest u mpok, kako bi izbegla bilo kakvu „stigmu“.
Prema podacima SZO, ove godine je prijavljeno više od 14.000 slučajeva i 524 smrtna slučaja, što je više od ukupnog broja za celu prošlu godinu.
Naučnici kažu da se trenutni soj mpok-a razlikuje od onoga što se proširio 2022. godine, opisujući ga kao smrtonosniji i na njega ne utiče lek proizveden za borbu protiv epidemije 2022-2023.
Mpok je prvi put identifikovan kao posebna bolest 1958. među laboratorijskim majmunima u Danskoj, dok su prvi dokumentovani slučajevi kod ljudi zabeleženi 1970. godine u Demokratskoj Republici Kongo, Liberiji i Sijera Leoneu. SZO je registrovala prvi ljudski slučaj 1970. godine u Zairu, sada poznatom kao DR Kongo.