TikTok zabranjen američkim zakonodavcima

TikTok zabranjen američkim zakonodavcima

Administratori u Predstavničkom domu američkog Kongresa u utorak su poslali e-poruku u kojoj su navodno naložili svim zakonodavcima i osoblju da deinstaliraju TikTok sa svih zvaničnih telefona, nazivajući aplikaciju bezbednosnim rizikom. TikTok je zabranjen na uređajima američke vlade kao deo zakona o potrošnji od 1,7 biliona dolara usvojenog prošle nedelje.

„Kancelarija za sajber bezbednost je ocenila da mobilna aplikacija TikTok predstavlja veliki rizik za korisnike zbog brojnih bezbednosnih rizika“, navodi se u e-poruci Komiteta za kućnu administraciju koju su dobili novinari.

Prema mejlu, osoblje treba da ukloni aplikaciju sa bilo kog uređaja koji izdaje Dom i zabranjeno im je da je ponovo instalira. Promena dolazi nakon što je 117. Kongres završio svoje poslovanje i raspao. 118. Kongres bi trebalo da položi zakletvu sledećeg utorka.

Među poslednjim stvarima koje su američki zakonodavci uradili 2022. godine bila je usvajanje omnibus zakona o potrošnji, koji je uključivao zabranu instaliranja TikTok-a na bilo koji državni uređaj.

Nekoliko zakonodavaca je htelo da ode još dalje i potpuno zabrani aplikaciju u SAD. Senator Marko Rubio i kongresmen Mike Gallagher – republikanci Floride i Viskonsina – predstavili su zakon pod nazivom ANTISOCIJALNI KPK Zakon oslikavajući TikTok kao način da kineska vlada špijunira Amerikance. Portparol kompanije to je opisao kao „politički motivisanu zabranu koja neće učiniti ništa za unapređenje nacionalne bezbednosti SAD“.

Nedelju dana nakon što su Rubio i Galager predložili svoju zabranu, TikTok-ova matična kompanija BiteDance priznala je da su četiri zaposlena koristila aplikaciju da špijuniraju dvojicu Amerikanaca, novinare Financial Timesa i BuzzFeed Nevsa. Kao rezultat toga, jedan izvršni direktor sa sedištem u SAD i jedan izvršni direktor u Kini izgubili su posao.

Izvršni direktor TikTok Shou Zi Chev rekao je da je „razočaran“ u zaposlene i da kompanija sigurnost podataka shvata „neverovatno ozbiljno“.

„Poverenje javnosti na koje smo uložili ogromne napore biće značajno potkopano nedoličnim ponašanjem nekoliko pojedinaca“, rekao je izvršni direktor BiteDancea Liang Rubo u internoj e-poruci.

TikTok je međunarodna verzija Douiin-a, kineske platforme društvenih medija koja korisnicima omogućava postavljanje kratkih video zapisa. Njih dvoje imaju isti korisnički interfejs, ali nemaju pristup sadržaju drugog. BiteDance kaže da TikTok ima preko 1,5 milijardi naloga, od kojih su najmanje milijarda aktivni korisnici mesečno.