TikTok je pod istragom američkih vladinih agencija zbog rukovanja materijalom o seksualnom zlostavljanju dece, dok se rastuća aplikacija kratkih video snimaka bori da ublaži poplavu novog sadržaja.
Suočavanje sa seksualnim predatorima bio je trajni izazov za platforme društvenih medija, ali TikTok-ova mlada korisnička baza učinila ga je ranjivim da bude meta.
Ministarstvo za unutrašnju bezbednost SAD istražuje kako TikTok postupa sa materijalom o seksualnom zlostavljanju dece, prema dva izvora upoznata sa slučajem.
Ministarstvo pravde takođe razmatra kako grabljivci iskorišćavaju specifičnu funkciju privatnosti na TikToku, rekla je jedna osoba koja poznaje slučaj. DOJ ima dugogodišnju politiku da ne potvrđuje ili negira postojanje tekućih istraga.
„To je savršeno mesto za predatore da se sretnu, doteruju i angažuju decu“, rekla je Erin Burk, šef jedinice za istragu eksploatacije dece u Odeljenju za sajber zločine Nacionalne bezbednosti, nazvavši to „platformom izbora“ za ponašanje.
Istraživanja naglašavaju kako se TikTok bori da se nosi sa bujicom sadržaja koju generiše više od milijardu korisnika. Kompanija, u vlasništvu kineskog BiteDancea, ima više od 10.000 ljudskih moderatora širom sveta i ubrzano zapošljava osoblje u ovoj oblasti.
Posao cveta. Prognoza Insider Intelligence-a navodi da će prihod od oglašavanja TikTok-a ove godine iznositi 11,6 milijardi dolara, što je tri puta više u odnosu na prošlogodišnjih 3,9 milijardi dolara.
Mark Zakerberg, izvršni direktor kompanije Meta, okrivio je popularnost TikToka među mladima kao glavni razlog za usporavanje interesovanja za njegove dugotrajnije platforme društvenih medija kao što su Fejsbuk i Instagram.
Ali Meta ima veće iskustvo u radu sa problematičnim materijalom, sa oko 15.000 moderatora širom sveta i upotrebom drugih automatizovanih sistema dizajniranih za označavanje postova.
Između 2019. i 2021. godine, broj istraga o eksploataciji dece u vezi sa TikTokom od strane Nacionalne bezbednosti porastao je sedam puta.
Mreže društvenih medija koriste tehnologiju obučenu na bazi podataka slika prikupljenih od strane Nacionalnog centra za nestalu i eksploatisanu decu (NCMEC), centralizovane organizacije u kojoj su kompanije po zakonu obavezne da prijave materijal o zlostavljanju dece.
TikTok je prošle godine prijavio skoro 155.000 video snimaka, dok je Instagram, koji takođe ima više od milijardu korisnika, imao skoro 3,4 miliona izveštaja. TikTok nije primio nijedan zahtev za uklanjanje od NCMEC-a prošle godine, za razliku od rivala Facebook, Instagram i IouTube.
„TikTok ima nultu toleranciju prema materijalu o seksualnom zlostavljanju dece“, saopštila je kompanija. „Kada pronađemo bilo kakav pokušaj objavljivanja, pribavljanja ili distribucije [materijala o seksualnom zlostavljanju dece], uklanjamo sadržaj, zabranjujemo naloge i uređaje, odmah izveštavamo NCMEC i po potrebi stupamo u kontakt sa organima za sprovođenje zakona.“
Međutim, Burke iz Homeland Securiti je tvrdio da su međunarodne kompanije kao što je TikTok bile manje motivisane kada su radile sa američkim organima za sprovođenje zakona. „Želimo [kompanije društvenih medija] da proaktivno osiguraju da deca ne budu eksploatisana i zlostavljana na vašim sajtovima — i ne mogu reći da to rade, a mogu reći da mnoge američke kompanije to rade“, dodala je ona .
TikTok je saopštio da je uklonio 96 odsto sadržaja koji je kršio njegove bezbednosne politike pre nego što ih je iko pogledao. Video snimci maloletnika koji piju alkohol i puše činili su većinu uklanjanja prema ovim smernicama.
Jedan obrazac koji je Fajnenšel tajms verifikovao sa organima za sprovođenje zakona i grupama za bezbednost dece bio je sadržaj koji se nabavljao i trgovao preko privatnih naloga, deljenjem lozinke sa žrtvama i drugim predatorima. Ključne kodne reči se koriste u javnim video snimcima, korisničkim imenima i biografijama, ali ilegalni sadržaj se otprema pomoću funkcije aplikacije „Samo ja“, gde su video snimci vidljivi samo za one koji su prijavljeni na profil.
Seara Adair, aktivistkinja za bezbednost dece, prijavila je ovaj trend američkoj policiji nakon što je prvo označila sadržaj na TikTok-u i rekla joj da jedan video ne krši smernice. „TikTok stalno priča o uspehu svoje veštačke inteligencije, ali jasno nago dete se provlači kroz to“, rekao je Adair. Svi nalozi i video snimci koje je FT uputio na TikTok sada su uklonjeni.
„Duboko smo posvećeni bezbednosti i dobrobiti maloletnika, zbog čega u naše politike ugrađujemo bezbednost mladih, podrazumevano omogućavamo podešavanja privatnosti i bezbednosti na nalozima tinejdžera i ograničavamo funkcije prema godinama“, dodaje TikTok.