Sastanak diplomata jugoistočne Azije u Laosu u ponedeljak bio je fokusiran na rastući uticaj Kine u Južnom kineskom moru i eskalaciju nasilja u Mjanmaru. Ovo je bio prvi sastanak na visokom nivou Asocijacije nacija jugoistočne Azije od kada je Laos preuzeo rotirajuće predsedavanje.
Diplomate 10 zemalja, sa populacijom od skoro 650 miliona i BDP-om od više od 3 triliona dolara, razgovarale su o strategiji za očuvanje regionalnog mira, bezbednosti i stabilnosti. Posebno su se bavile pitanjima vezanim za ekonomsku saradnju pod temom godine „Jačanje povezanosti i otpornosti“.
Kina polaže pravo na gotovo celokupno Južno kinesko more, što je dovelo do sukoba sa nekoliko zemalja članica ASEAN-a koje takođe imaju pomorska prava u tom regionu. Dok se Filipini suočavaju sa napetošću u Južnom kineskom moru, Mjanmar je suočen sa eskalacijom nasilja nakon vojnog prevrata 2021. godine.
Sastanak je održan istog dana kada je filipinski predsednik Ferdinand Markos mlađi trebalo da se sastane sa zvaničnicima u Hanoju kako bi razgovarali o tenzijama u Južnom kineskom moru. Filipini traže podršku od suseda iz ASEAN-a usred sve većih sukoba sa Kinom.
Uprkos deklaraciji o ponašanju u Južnom kineskom moru koju su Kina i ASEAN potpisali 2012. godine, malo je znakova pridržavanja te deklaracije u poslednjih nekoliko godina. Laos, kao trenutni predsedavajući ASEAN-a, pokušava da ojača svoju ulogu, ali skeptici su zabrinuti zbog bliskih odnosa Laosa sa Kinom i njenim ograničenim uticajem na Mjanmar.
Laos je takođe posvetio pažnju krizi u Mjanmaru, pozivajući na mirno i trajno rešenje putem implementacije plana „Konsenzus u pet tačaka“ koji je razvio ASEAN. Međutim, Mjanmar je odbio da pošalje političke predstavnike na sastanke ASEAN-a od kraja 2021. godine, otežavajući napore za rešavanje krize.
Uprkos izazovima, Laos ostaje posvećen podržavanju mira i stabilnosti u regionu, nastojeći da uskladi interese različitih zemalja članica ASEAN-a i da pronađe održiva rešenja za izazove sa kojima se suočava jugoistočna Azija.