Tenzije oko regiona Esekibo ponovo izbijaju na površinu dok Venecuela dovršava most do sporne granične baze

Tenzije oko regiona Esekibo ponovo izbijaju na površinu dok Venecuela dovršava most do sporne granične baze

Vlada Gvajane je u subotu zvanično protestovala Venecueli nakon što su venecuelanske oružane snage dovršile izgradnju mosta na udaljenom rečnom ostrvu koje dele obe zemlje. Radovi na mostu, koji povezuje kopno Venecuele sa vojnom bazom, doveli su do toga da se ponovo razbukta decenijama star sukob oko graničnih linija u regionu Esekibo.

Ministar spoljnih poslova Gvajane Hju Tod rekao je u saopštenju da je bio primoran da u četvrtak pozove ambasadora Venecuele Amadora Pereza ​​Silvu u svoju kancelariju kako bi osudio potez Venecuele da izgradi most.

Most povezuje kopno Venecuele sa istočnom stranom ostrva Ankoko. Ministarstvo tvrdi da most povezuje kopno Venecuele sa malom vojnom bazom koju je Venecuela nelegalno izgradila na gvajanskoj strani Ankoka, malog ostrva koje je uglavnom naseljeno rudarima zlata i vojnim osobljem.

Dve susedne države su se decenijama svađale oko kopnenih i pomorskih granica dok Venecuela tvrdi da ju je komisija za granice iz 1890-ih prevarom izvukla iz regiona Esekibo bogatog naftom. Region trenutno čini dve trećine teritorije Gvajane. Oblast je bila pod upravom Britanije više od jednog veka, a pod kontrolom je Gvajana od 1966. godine, kada je nacija stekla nezavisnost od Ujedinjenog Kraljevstva.

Prošle godine, predsednik Venecuele Nikolas Maduro zapretio je silom pripajanjem regiona, nakon referenduma na kojem je venecuelanskim glasačima postavljeno pitanje da li Esekibo treba da se pretvori u venecuelansku državu. Ali karipski lideri, Brazil i UN organizovali su hitan samit predsednika obe nacije na karipskom ostrvu Sent Vinsent, gde su se složili da reše spor mirnim putem i da izbegnu preduzimanje akcija koje bi podigle tenzije.

Tod je u četvrtak rekao da je odluka Venecuele da izgradi most na ostrvu Ankoko prekršila sporazum iz Svetog Vincenta.

„Aktivnosti Venecuele, uključujući njene vojne aktivnosti istočno od granične linije, krše suverenitet Gvajane, a međunarodno pravo zahteva da budu zaustavljene i da se svo osoblje, objekti ili oprema koje je izgradila ili donela Venecuela ukloni“, saopštilo je ministarstvo.

Gvajana je pred svetskim sudom u Holandiji zastupala slučaj za konačno poravnanje i nedavno je sudu predala svoj poslednji dokaz. Venecuela ima rok do avgusta da odgovori.