Telo bivšeg predsednika Angole Hozea Eduarda dos Santosa, koji je preminuo u Španiji u julu, stiglo je u subotu uveče u glavni grad Angole Luandu, ubacivši novi element u napetu izbornu kampanju, prenosi Rojters.
„Posmrtni ostaci Žozea Eduarda dos Santosa stigli su u Angolu posle dugog perioda čekanja“, rekla je novinarima Marsi Lopes, ministarka u vladi, ubrzo nakon što je kovčeg, ogrnut angolskom zastavom, iznet iz aviona.
Kritičari vladajuće MPLA stranke zabrinuti su da bi, s obzirom na tesne izbore koji treba da se održe u sredu, stranka mogla da pokuša da politizuje repatrijaciju, skrećući pažnju sa kampanje glavne opozicione stranke UNITA i sa izbornog procesa.
Sahrana će se verovatno održati 28. avgusta, na rođendan Dos Santosa, rekao je portparol MPLA Rui Falkao.
Bilo je nedeljama neizvesnosti oko poslednjeg počivališta bivšeg predsednika. Dos Santos, koji se povukao 2017. godine posle 38 godina na vlasti, preminuo je 8. jula u 79. godini na klinici u Barseloni, gde se lečio posle duge bolesti.
Advokati koji zastupaju dos Santosovu ćerku, Čize dos Santos, uspešno su zatražili potpunu obdukciju navodeći navodne „sumnjive okolnosti“ njegove smrti, bez pružanja dokaza, i tražili su da on bude sahranjen u Barseloni.
Španski sudija presudio je u sredu da je smrt nastao prirodnim uzrocima, isključujući neprikladnu igru, i dozvolio oslobađanje i repatrijaciju njegovog tela.
Ispred aerodroma je mala gomila pljeskala dok se pogrebni automobil koji je prevozio Dos Santosovo telo odvezao u Miramar, njegovu bivšu zvaničnu rezidenciju u Luandi.
Angola se sprema za izbore koji će verovatno biti najteži od prvih tamošnjih višestranačkih izbora 1992. MPLA, koja je bila stranka dos Santosa i koja pripada predsedniku Žoau Lorensu, upravlja Angolom od kada je stekla nezavisnost od Portugal 1975. godine.
UNITA je jača nego ikad i raste bes zbog neuspeha vlade da pretvori ogromno bogatstvo nafte – Angola je drugi najveći proizvođač nafte u Africi – u bolje životne uslove za sve.
Pokrećući kampanju svoje stranke prošlog meseca, Lorenso je pozvao ljude da glasaju za MPLA u čast Dos Santosovog nasleđa. Birači će izabrati novi parlament i predsednika.
„Izgleda kao veoma transparentan manevar monopolizacije medija, kao i obično“, rekao je za Rojters Džon Šubert, politički antropolog i stručnjak za Angolu sa Univerziteta u Bazelu, misleći na repatrijaciju Dos Santosovog tela. Većina angolskih medija je pod kontrolom države.
Neki kritičari vlade takođe su izrazili zabrinutost da bi izbori mogli biti uprljani. Vlada nije odgovorila na zahtev za komentar o transparentnosti izbora i prevari. Izborna komisija, koju uglavnom kontroliše MPLA, saopštila je da će izbori biti fer i transparentni.
Neki pristalice MPLA rekli su da im je važan povratak tela bivšeg predsednika u Angolu.
Sonja (41), pristalica MPLA na velikom mitingu u predgrađu Luande u subotu, rekla je: „Za nas njegov povratak u Angolu pre izbora pokazuje važnost koju je imao za stvaranje mira u našoj zemlji.
Džastin Pirs, viši predavač istorije na Univerzitetu Stelenboš u Južnoj Africi, rekao je da, dok se Lorenso bori da zadrži podršku, ne veruje da postoji „ikakva duboka nostalgija za dos Santosom u angolskom društvu“.
Iako ga je dos Santos odabrao, Lourenco je brzo krenuo u istragu navoda o korupciji od više milijardi dolara tokom ere bivšeg predsednika. Pirs je rekao da ovo ima za cilj sticanje „nekog narodnog legitimiteta“.
Dos Santos nikada nije konkretno odgovorio na optužbe da je dozvolio da korupcija poraste.
Na subotnjem mitingu, Lourenco je rekao okupljenima koji su navijali da je MPLA „razbila“ tabu korupcije i „stvarno započela borbu protiv“ nje.