Talibani nalažu ženama da nose odeću od glave do pete

Talibani nalažu ženama da nose odeću od glave do pete

Talibanski zvaničnici su najavili da će se od žena i devojaka očekivati da ostanu kod kuće, a ako se odvaže, da se pokriju u sveobuhvatnoj širokoj odeći koja im otkriva samo oči – po mogućnosti, burkama.

Ograničenja kretanja i oblačenja žena su najoštrija koja su talibani objavili otkako su došli na vlast u avgustu. To je sugerisalo sve veću dominaciju tvrdolinijaških lidera grupe, koji izgleda da stoje iza proširene zabrane većini žena i devojčica da pohađaju srednju školu.

Subotnje saopštenje kao da je potvrdilo strahovanja mnogih Avganistanaca da su talibani ostali nepromenjeni nakon dve decenije bez vlasti. Kada su talibani poslednji put vladali — od 1996. do 2001. — takođe su nametnuli stroga ograničenja ženskog oblačenja i kretanja i sprečili većinu devojčica da idu u školu.

Neke avganistanske žene su dočekale tu vest sa zaprepašćenjem.

„Toliko bola i tuge za žene moje zemlje, moje srce eksplodira“, napisao je na Tviteru Šaharzad Akbar, bivši šef istaknute avganistanske grupe za ljudska prava, koji sada živi u egzilu.

Direktiva o odeći za žene i devojke u pubertetu došla je od talibanskog vršioca dužnosti ministra za promociju vrlina i prevencije poroka, poznatog tvrdolinijaša, Haleda Hanafija.

„Želimo da naše sestre žive dostojanstveno i bezbedno“, rekao je on.

Međutim, nije bilo jasno kroz koje zakonodavne faze — ako ih ima — direktiva još treba da prođe da bi se primenila. Državna avganistanska novinska agencija Bakhtar opisala je to kao nacrt zakona koji je „odobrio i implementirao“ talibanski vrhovni vođa Hibatulah Akhundzada.

„Ovo je samo još jedan korak bliže viđenju dominacije ovih zaista retrogradnih, van dodirnih elemenata talibana“, rekla je Ešli Džekson, kodirektor Centra za proučavanje oružanih grupa sa sedištem u Keniji, gde se fokusira na talibanima.

„Mislim da to takođe simbolizuje prevlast ove baze u Ministarstvu vrlina, koje je 1990-ih igralo isto tako veliku ulogu.

Novinska agencija Bakhtar je rekla da će se pravila primenjivati postepeno, prvo propovedanjem i ubeđivanjem — a zatim i kaznama.

Neće biti kažnjena žena, već njeni muški staratelji. Njen brat, otac, muž ili sin će imati zadatak da sprovode pravila i biće pozvani na odgovornost ako im ona prkosi. Kazne bi se kretale od nekoliko dana zatvora do otpuštanja sa posla.

To pretvara avganistanske žene u maloletnice u očima talibanskih zvaničnika, rekla je Heder Bar iz Human Rights Vatch-a.

„Talibani zaista preduzimaju veoma značajan korak u smislu oduzimanja autonomije koja je još preostala ženama i devojkama“, rekla je ona.

„Oni stvaraju situaciju u kojoj čak ni žene i devojke nisu u rukama samih da donesu odluku o tome da li će se odupreti talibanima po ovom pitanju, koje vrste rizika su spremni da preuzmu sa svojim bezbednost jer su ugroženi njihovi muški članovi porodice, a ne oni“.

Misija Ujedinjenih nacija za pomoć u Avganistanu osudila je direktivu, rekavši da je „u suprotnosti sa brojnim uveravanjima“ da će talibani poštovati ljudska prava avganistanskih žena i devojčica tokom protekle decenije.

„Ova uveravanja su ponovljena nakon talibanskog preuzimanja u avgustu 2021, da će ženama biti omogućena njihova prava, bilo na poslu, obrazovanju ili društvu u celini.

To takođe komplikuje napore Talibana da traže međunarodno priznanje – iako otežava međunarodnoj zajednici da radi sa Talibanima na ublažavanju humanitarne krize u zemlji.

UN procenjuju da 93 odsto svih Avganistanaca ne dobija dovoljno hrane za jelo, a nešto više od 8 miliona suočava se sa gladovanjem.