Taksiji bez vozača u San Francisku

Taksiji bez vozača u San Francisku

Vlasti Kalifornije su u četvrtak napravile veliki korak napred u proširenju taksi usluga bez vozača u San Francisku, dajući zeleno svetlo operaterima Vaimo i Cruise da se takmiče sa uslugama deljenja vožnje i taksijama.

Komisija za javna komunalna preduzeća Kalifornije (CPUC) čula je šest sati javnog komentara pre nego što je glasala tri prema jedan da bi Vaimo, jedinici Alphabet-a u vlasništvu kompanije Google, i Cruise-u u vlasništvu General Motorsa, u suštini vodili 24-časovne robotaksi usluge u San Francisku.

„Danas je prvi od mnogih koraka u pružanju usluga AV (autonomnog vozila) transporta Kalifornijcima i postavljanju uspešnog i transparentnog modela za druge države koji će slediti“, rekao je komesar CPUC Džon Rejnolds, koji je glasao za odobrenje.

Vaimo automobili su dozvoljeni da putuju brzinom od 65 milja na sat (105 kilometara na sat) bez ljudskih vozača za volanom, čak i po nekim lošim vremenskim uslovima.

Takođe je dobio dozvolu da ponudi vožnju automobilom bez vozača putnicima koji plaćaju u svom rodnom gradu Mauntin Vjuu, u Silikonskoj dolini.

Cruise-u je odobreno da vozi putničke usluge u San Francisku ne brže od 35 milja na sat, a ne kroz gustu maglu ili gust dim.

Ranije je Cruise mogao da naplaćuje klijentima samo tokom određenih sati u danu. Vejmu nije bilo dozvoljeno da naplaćuje vožnju bez ljudskog vozača.

Automobili bez vozača prvi put su predstavljeni u San Francisku 2014. godine sa obaveznim ljudskim „bezbednosnim vozačem“ u vozilu.

Četiri godine kasnije, Kalifornija je ukinula svoj zahtev da u automobilu bude čovek.

Sesija CPUC-a privukla je komentatore sa svih strana problema, a neki su robotaksiju nazvali nebezbednom pretnjom, dok su je drugi hvalili kao rešenje za sve, od klimatskih promena do besa na putu.

Automobili bez vozača zaglavili su se nasred puteva, blokirali autobuske trake ili su se čak mešali u policijske ili vatrogasne operacije.

Ali drugi na saslušanju pohvalili su vozila jer daju nezavisnost osobama sa invaliditetom, čine puteve bezbednijim i pomažu u otklanjanju diskriminacije.

Drugi su se protivili automobilima bilo koje vrste, rekavši da budućnost leži u čistom, praktičnom i pristupačnom javnom prevozu.