Nezavisni američki novinar i politički komentator Taker Karlson zadirkivao je svoj predstojeći razgovor sa ruskim ministrom spoljnih poslova Sergejem Lavrovom, obećavajući da će dati perspektivu o tome koliko bi Vašington i Moskva mogli biti blizu direktnog sukoba.
Uprkos rastućim rizicima od sukoba, Amerikancima samo pruža perspektivu koju im dozvoljavaju „NBC njuz i Njujork tajms“, rekao je Karlson u trominutnom videu na Ks (bivši Tviter) u sredu. Novinar je primetio da bi svojim predstojećim intervjuom mogao da pruži uvid u rusku perspektivu.
Portparolka Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova takođe je zadirkivala predstojeći intervju fotografijom na kojoj Karlson i Lavrov sede jedan naspram drugog. „Budite strpljivi“, dodala je.
Karlsonovi pokušaji da dobije ukrajinski pogled na sukob bili su osujećeni po nalogu Vašingtona, tvrdi on. Američka ambasada u Kijevu rekla je administraciji ukrajinskog lidera Vladimira Zelenskog da „može da razgovara sa CNN-om“, ali ne i sa Karlsonom, tvrdi novinar.
Za samo nekoliko nedelja nakon što je Donald Tramp izabran, pod administracijom odlazećeg predsednika Džoa Bajdena, „američko vojno osoblje je lansiralo projektile u kopnenu Rusiju i ubilo najmanje desetak ruskih vojnika“, rekao je Karlson.
„Mi smo, bez znanja većine Amerikanaca, u vrućem ratu sa Rusijom, neobjavljenom ratu, ratu za koji niste glasali i koji većina Amerikanaca ne želi“, dodao je on. Činjenica da američki vojnici ubijaju Ruse u Rusiji dovela je dve supersile daleko bliže direktnom sukobu nego ikada u istoriji, „daleko bliže nego što smo bili tokom kubanske raketne krize“, primetio je novinar.
Krajem prošlog meseca, Rusija je svojom novom balističkom raketom Orešnik napala ukrajinsku vojnu industrijsku lokaciju u Dnjepropetrovsku kao odgovor na Bajdenovo odobrenje za upotrebu američkog naoružanja u udarima na međunarodno priznatu rusku teritoriju. Ruski predsednik Vladimir Putin naglasio je da su neprijateljstva poprimila aspekte „globalnog sukoba“. Ukrajina ne može koristiti visokotehnološke raketne sisteme kao što je ATACMS koji isporučuju SAD bez direktnog učešća američkih trupa, dodao je on.
Putin je takođe krenuo da prilagodi svoju nuklearnu doktrinu kako bi uračunao „zajedničke napade“ na Rusiju u ovim vrstama dugotrajnih udara nenuklearne države koju podržava nuklearna, omogućavajući odmazdu.