TAJPEJ – Nedavne posete gostiju iz Sjedinjenih Država ojačale su odlučnost Tajvana da se brani, rekla je predsednica Cai Ing-ven u petak dok se sastala sa najnovijim američkim poslanikom koji je stigao na ostrvo uprkos Pekingu, prenosi Rojters.
Kina, koja tvrdi da je Tajvan sopstvenu teritoriju protiv snažnih primedbi demokratski izabrane vlade u Tajpeju, pokrenula je vojne vežbe u blizini ostrva nakon posete predsednice Predstavničkog doma američkog Kongresa Nensi Pelosi početkom avgusta.
Otprilike nedelju dana kasnije pratilo ju je još pet poslanika, a kasno u četvrtak, senatorka Marša Blekburn sletela je u Tajpej.
Na sastanku u predsedničkoj kancelariji, Cai je pohvalio posete.
„U poslednje vreme, mnoge javne ličnosti iz širokog spektra američkog društva posetile su Tajvan. Ovi topli činovi ljubaznosti i čvrste demonstracije podrške ojačali su odlučnost Tajvana da se brani“, rekla je ona, u izjavi prenošenoj uživo na stranicama Tsainih društvenih medija .
Sjedinjene Države, kao i većina zemalja, nemaju formalne diplomatske odnose sa Tajvanom, ali su po zakonu obavezne da im obezbede sredstva za odbranu.
Blekburn, republikanac iz Tenesija koji sedi u komitetima Senata za trgovinu i oružane snage, rekao je Caiju da Sjedinjene Države i Tajvan dele vrednosti slobode i demokratije.
„Zaista je važno da nacije koje vole slobodu podržavaju Tajvan dok nastoje da očuvaju svoju nezavisnost i slobodu“, rekla je ona.
Cai je rekla da kolege demokratije moraju da rade zajedno kako bi osigurale sigurnije i otpornije lance snabdevanja, i da je bila „oduševljena“ što vidi tajvanske poluprovodničke kompanije kako ulažu u Sjedinjene Države.
„Takođe se radujemo što ćemo raditi sa Sjedinjenim Državama na jačanju saradnje u oblasti poluprovodnika i drugih visokotehnoloških sektora i zajednički odgovoriti na ekonomske izazove postpandemijske ere.
Tajvan je glavni proizvođač čipsa, čije su male zalihe pogodile lance snabdevanja širom sveta.
Cai je rekao da bi Tajvan želeo da bude „dalje integrisan“ u novi Indo-pacifički ekonomski okvir Bajdenove administracije, iz kojeg je ostrvo isključeno, i drugu arhitekturu regionalne ekonomske saradnje.
Američki zakonodavci nisu jedini koji posećuju. Cai je ove nedelje ugostio i dva japanska parlamentaraca, a britanski i kanadski članovi parlamenta se očekuju kasnije ove godine.
„To pokazuje da Tajvan nije jedini koji ima posla sa velikim siledžijom preko Tajvanskog moreuza“, rekao je tajvanski ministar spoljnih poslova Džozef Vu novinarima na odvojenom događaju, misleći na Kinu.
Peking nikada nije isključio upotrebu sile kako bi Tajvan stavio pod svoju kontrolu.
Tajvanska vlada kaže da Narodna Republika Kina nikada nije vladala ostrvom i da stoga nema pravo da polaže pravo na njega i da samo njenih 23 miliona ljudi može odlučiti o njihovoj budućnosti.