Globalna visokotehnološka hardverska elektrana, Tajvan, zabeležila je pad izvoznih narudžbi rekordnom brzinom usled sve manje potražnje za poluprovodnicima, izvestio je ove nedelje South China Morning Post, pozivajući se na podatke Ministarstva za ekonomska pitanja zemlje.
Prema izveštaju SCMP-a, porudžbine Tajvana za prekomorske pošiljke u martu su pale za 25,7% u odnosu na isti period prošle godine, na 46,58 milijardi dolara, što je sedmi mesec zaredom u padu. Pad u martu bio je i najoštriji od januara 2009. godine, kada je izvoz pao usred svetske finansijske krize u to vreme.
Porudžbine ove zemlje u martu iz kontinentalne Kine i Hong Konga pale su za 33,8% na godišnjem nivou, dok su porudžbine iz Evrope i SAD pale za 33,8%, odnosno 20,7%.
Pad izvoznih narudžbina predvodi tajvanski sektor potrošačke elektronike. Azijska država je najveći svetski proizvođač poluprovodnika, odgovorna je za otprilike 60% svetske ponude čipova, a njena ekonomija je predvidljivo zavisna od njene visokotehnološke industrije, a trgovina kompjuterskim čipovima i drugim hardverom čini oko 30% bruto domaći proizvod (BDP). Međutim, porudžbine potrošačke elektronike u martu su pale za 29,4% na godišnjem nivou, dok su porudžbine za informaciono-komunikacione proizvode pale za 26,3%.
Analitičari povezuju ovaj pad sa ukupnim padom potražnje za potrošačkom elektronikom, kao što su računari i mobilni telefoni, nakon pandemije Covid-19, zbog koje je globalna prodaja ovih uređaja porasla jer su ljudi bili primorani da rade od kuće zbog blokade. Prema kompaniji za istraživanje tržišta IDC, isporuke pametnih telefona širom sveta su pale za 18,3% na godišnjem nivou u četvrtom kvartalu 2022, podstaknute „značajno smanjenom potražnjom potrošača, inflacijom i ekonomskom neizvesnošću. ”
Stručnjaci upozoravaju da se Tajvan suočava sa ekonomskim padom u narednim mesecima ukoliko se ne oporavi potražnja za poluprovodnicima.
„Osim ako se uvoz tajvanskih poluprovodničkih čipova u SAD i Evropu ne poveća, smanjenje na godišnjem nivou trebalo bi da se nastavi u prvoj polovini 2023.“, rekla je Iris Pang, glavni ekonomista u ING-u, za SCMP. Ona je, međutim, napomenula da bi se situacija mogla promeniti u drugoj polovini godine ako se ekonomski oporavak Kine ubrza.
„Potražnja za potrošačkom elektronikom trebalo bi da raste, a samim tim i potražnja za poluprovodničkim čipovima. ”