Tajvanska vlada kaže da Kina udvostručuje napore da potkopa poverenje u demokratiju samoupravnog ostrva i bliske veze sa Sjedinjenim Državama kroz širenje dezinformacija, posebno onlajn.
Biro za nacionalnu bezbednost saopštio je da je broj lažnih ili pristrasnih informacija koje je Kina distribuirala porastao za 60 odsto prošle godine, na 2,16 miliona sa 1,33 miliona u 2023.
Kratak izveštaj objavljen u petak sabrao je „kontroverzne informacije“, ali nije dalje definisao termin. Fejsbuk i Ks, ranije poznati kao Tviter, bili su glavni kanali za dezinformacije, zajedno sa platformama koje su eksplicitno ciljale mlade ljude kao što je TikTok, navodi se u izveštaju.
Kina je kreirala „neautentične naloge“ da distribuira svoju propagandu na Ioutube-u, koristila je tehnologiju kao što je veštačka inteligencija za kreiranje lažnih video snimaka i preplavila odeljke komentara prokineskim izjavama, navodi se u izveštaju. Kina je godinama koristila globalne platforme društvenih medija za širenje zvaničnih poruka i dezinformacija čak i dok ih je zabranjivala unutar zemlje.
Peking već ima značajan uticaj na tajvanske novine i druge tradicionalne medije kroz poslovne interese njihovih vlasnika u kontinentalnoj Kini.
Kina tvrdi da je Tajvan sopstvena teritorija koja će biti stavljena pod njenu kontrolu silom ako je potrebno, a kineski lider Si Đinping je u svom novogodišnjem obraćanju obnovio deklaraciju da je ujedinjenje sa Tajvanom neizbežno i da ga spoljne sile ne mogu blokirati, što se verovatno odnosi na SAD, najvažniji saveznik Tajvana.
Kina redovno šalje ratne avione, brodove i balone u oblasti pod kontrolom Tajvana i održava vojne vežbe kako bi simulirala blokadu ili invaziju na ostrvo. Peking je takođe jačao svoju mornaricu i raketne snage kako bi pogodio ključne ciljeve i odbranio američku vojnu podršku.
Tajvanski predsednik Laj Čing-te rekao je u svom novogodišnjem obraćanju da će ostrvo nastaviti da jača svoju odbranu pred eskalacijom kineskih pretnji. Tajvan je, rekao je on, ključni deo globalne „linije odbrane demokratije“ od autoritarnih država kao što su Kina, Rusija, Severna Koreja i Iran.