SZO saziva hitan sastanak o virusu Marburg

SZO saziva hitan sastanak o virusu Marburg

Svetska zdravstvena organizacija (SZO) sastala se da razgovara o novoj epidemiji visoko zaraznog virusa u Centralnoj Africi, razmatrajući nekoliko kandidata za vakcinu koji bi potencijalno mogli da zaustave patogen koji izaziva hemoragijsku groznicu sa stopom smrtnosti do 88%.

Zvaničnici SZO održali su u utorak „hitni“ sastanak kako bi razmotrili virus Marburg koji se sada širi u Ekvatorijalnoj Gvineji, gde je najmanje devet ljudi izgubilo život od ove bolesti, pored više od deset sumnjivih slučajeva. Agencija je saopštila da će medicinski stručnjaci i zaštitna oprema biti poslati u zemlju, a uzorci će biti doneti u laboratoriju u Senegalu kako bi se utvrdilo poreklo nove epidemije.

„Marburg je veoma zarazan. Zahvaljujući brzoj i odlučnoj akciji vlasti Ekvatorijalne Gvineje u potvrđivanju bolesti, hitna reakcija može brzo da se pokrene punom parom kako bismo spasili živote i zaustavili virus što je pre moguće“, rekao je dr Matšidiso Moeti, regionalni direktor SZO za Afrika.

Pripadajući istoj porodici virusa kao i ebola, Marburg se smatra veoma opasnim i poznato je da izaziva oblik virusne hemoragične groznice, koja dovodi do krvarenja iz nosa, usta ili drugih delova tela. Ostali simptomi uključuju ekstremnu letargiju, dehidraciju, mučninu, povraćanje, bol u grlu i bol u stomaku.

Iako trenutno ne postoji prihvaćena vakcina ili antivirusna terapija za lečenje Marburga, SZO je primetila da se sada procenjuje „niz potencijalnih tretmana“, uključujući „krvne proizvode, imunološke terapije i terapije lekovima“, kao i više vakcina kandidata koji su u fazi 1 suđenja.

„Radimo na 30-dnevnom planu reagovanja u kome bi trebalo da budemo u mogućnosti da kvantifikujemo koje su tačne mere i kvantificiramo koje su tačne potrebe“, rekao je Džordž Ameh, predstavnik SZO u Ekvatorijalnoj Gvineji.

Iako je poznato da Marburg ima stopu smrtnosti od oko 50%, prethodne epidemije su uzele još veći danak. Godine 2004. virus je pogodio Angolu i zarazio 252 osobe; 90% njih je umrlo. Gana je takođe prijavila malu epidemiju prošle godine, iako su tada izbrojana samo dva smrtna slučaja.

Virus je dobio ime po gradu u Nemačkoj, gde je prvi put zabeležen 1967. U to vreme, zajednička pošiljka zaraženih majmuna iz Afrike izazvala je skoro istovremene epidemije u laboratorijama u Marburgu i Frankfurtu, kao iu Beogradu, u Jugoslaviji, što je rezultiralo ukupno sedam umrlih.