SZO proglasila novu epidemiju virusa

SZO proglasila novu epidemiju virusa

Svetska zdravstvena organizacija (SZO) alarmira zbog novog izbijanja virusa nakon što su u Gani prijavljena dva slučaja zaraze virusom Marburg, što je prvi put da je smrtonosni virus sličan eboli pronađen u toj zapadnoafričkoj zemlji i tek drugi put je viđen u regionu.

U članku objavljenom u nedelju, SZO kaže da uzorci krvi uzetih od dve osobe prošlog meseca u južnom regionu Ašanti u Gani ukazuju na to da su oboje imali virus Marburg.

Oba pacijenta su imala simptome kao što su dijareja, groznica, mučnina i povraćanje i umrli su u roku od jednog dana od prijema u bolnicu krajem juna. Jedan od pacijenata imao je 26 godina, drugi 51.

Sada je identifikovano više od 90 kontakata dvojice pacijenata koje prate i SZO i regionalne zdravstvene vlasti. Globalna zdravstvena agencija kaže da takođe pomaže Gani obezbeđivanjem zaštitne opreme, jačanjem nadzora bolesti, testiranjem, praćenjem kontakata i povećanjem svesti javnosti o rizicima i opasnostima od bolesti.

„Zdravstvene vlasti su brzo reagovale, dajući prednost pripremama za moguću epidemiju. Ovo je dobro jer bez hitne i odlučne akcije, Marburg može lako da izmakne kontroli. SZO je na terenu i podržava zdravstvene vlasti i sada kada je epidemija proglašena, prikupljamo više resursa za odgovor“, rekao je dr Matšidiso Moeti, regionalni direktor SZO za Afriku.

SZO opisuje virus Marburg kao visoko zaraznu virusnu hemoragijsku groznicu sličnu dobro poznatoj bolesti virusa ebole. Bolest se može preneti na ljude od zaraženih životinja kao što su slepi miševi i širi se među ljudima direktnim kontaktom sa telesnim tečnostima zaraženih ljudi, površinama i materijalima.

Početak bolesti se kaže da je iznenadan, sa visokom temperaturom, jakom glavoboljom i malaksalošću. Takođe je primećeno da mnogi pacijenti razviju teško unutrašnje ili spoljašnje krvarenje u roku od sedam dana od infekcije.

„Javnosti se stoga savetuje da izbegava pećine u kojima žive kolonije slepih miševa i da temeljno kuvaju sve mesne proizvode pre konzumiranja“, savetuju ganske zdravstvene vlasti.

Dok su stope smrtnosti varirale od 24% do 88% u prethodnim epidemijama, u zavisnosti od soja virusa, još uvek ne postoje odobrena vakcina ili antivirusni tretmani za ovu bolest. Lekari mogu da koriste samo pomoćnu negu kao što je rehidracija oralnim ili intravenskim tečnostima i lečenje specifičnih simptoma kako bi poboljšali preživljavanje pacijenata.

Prvo izbijanje virusa Marburg ikada prijavljeno bilo je u Nemačkoj 1967. godine. Od tada su, prema SZO, zabeležene epidemije i sporadični slučajevi bolesti u Angoli, Demokratskoj Republici Kongo, Keniji, Južnoj Africi i Ugandi.

Najsmrtonosnija epidemija do sada bila je u Angoli 2005. godine, gde je od te bolesti umrlo preko 200 ljudi.