SZO pozdravlja prvi centar za vakcinu protiv mRNA u Africi

SZO pozdravlja prvi centar za vakcinu protiv mRNA u Africi

Prvi afrički centar za vakcinu protiv mRNK svečano je pokrenut u četvrtak u znak pohvale od strane generalnog direktora UN za zdravstvo, koji je to pozdravio kao istorijski pomak koji će pomoći siromašnim zemljama da dobiju pristup ubodima koji spašavaju živote.

Objekat je postavljen u južnoafričkom gradu Kejptaunu 2021. godine na osnovu uspeha revolucionarnih anti-COVID vakcina koje su uveli Pfizer/BioNTech i Moderna.

„Ovaj dragoceni projekat… doneće promenu paradigme u rešavanju ozbiljnog problema sa kojim smo se suočili, problema pravičnosti, tokom pandemije, tako da se (da) više ne ponavlja“, rekao je šef Svetske zdravstvene organizacije (SZO) Tedros Adhanom Gebrejesus brifing za medije povodom inauguracije.

„U to vreme, Južna Afrika i ostatak sveta u razvoju bili su na začelju kada je u pitanju pristup vakcinama protiv COVID-19 koje spašavaju živote“, rekao je južnoafrički ministar nauke i inovacija, Blejd Nzimande.

Centar je već uspostavio proizvodnju mRNA vakcine u laboratorijskim razmerama i trenutno povećava i validira proizvodnju Moderna uboda u komercijalnim razmerama.

Vakcina se može čuvati na relativno toplim temperaturama, što olakšava skladištenje u okruženjima sa niskim i srednjim prihodima gde ekstremno hlađenje može biti teško.

Druga uloga čvorišta je da deluje kao vodič za proizvođače u siromašnijim zemljama, pomažući im da steknu znanje kako da prave mRNA vakcine u velikim količinama iu skladu sa međunarodnim standardima.

Pandemija COVID-19 koja je izbila početkom 2020. godine razotkrila je ogromnu zavisnost Afrike od uvoznih vakcina.

Nešto više od 50 odsto od 1,2 milijarde ljudi na kontinentu u potpunosti je vakcinisano protiv koronavirusa, prema Afričkim centrima za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC).

Vakcine koje koriste mRNA izazivaju imuni odgovor isporukom genetskih molekula koji sadrže kod za ključne delove patogena u ljudske ćelije.

Pandemija COVID-19 pružila je ključnu poligon za testiranje nove tehnologije, pokazujući kako se bezbedna i efikasna vakcina može stvoriti brzinom munje u poređenju sa godinama za tradicionalne vakcine.

Osnovan uz podršku SZO, projekat Kejptauna vode južnoafrička biofarmaceutska kompanija Biovac, biotehnološka firma Afrigen i Južnoafrički savet za medicinska istraživanja.

Centar ima potencijal da proširi proizvodne kapacitete za druge vakcine i proizvode, kao što su insulin za lečenje dijabetesa, lekovi protiv raka i, potencijalno, vakcine za bolesti kao što su malarija, tuberkuloza i HIV.

Dosadašnja sredstva iznose 117 miliona dolara, uz podršku uglavnom iz Evropske unije, Francuske, Nemačke i Kanade.