Agencija je odluku objavila u sredu, rekavši da će „okret u strategiji omogućiti da se doze koriste u više zemalja“ u vreme „neviđenog porasta kolere“ širom sveta i „ekstremno ograničene“ ponude vakcine.
„Koristi davanja jedne doze i dalje nadmašuju nijednu dozu“, nastavilo je zdravstveno telo, dodajući da „iako će privremeni prekid strategije sa dve doze dovesti do smanjenja i skraćivanja imuniteta, ova odluka će omogućiti da se više ljudi vakciniše i pružiti im zaštitu u bliskoj budućnosti, ako se globalna situacija sa kolerom nastavi pogoršavati.”
Od januara, 29 zemalja je prijavilo slučajeve kolere, prema SZO, pri čemu se Haiti, Malavi i Sirija trenutno suočavaju sa „velikim epidemijama“, dok je Kenija nedavno postala poslednja zemlja koja je otkrila bolest. Brojka označava značajan porast na globalnom nivou, pošto je manje od 20 zemalja iskusilo epidemije godišnje u prethodnih pet godina.
Dok se pristup sa jednom dozom pokazao efikasnim u prethodnim epidemijama kolere, svetski zdravstveni zvaničnici rekli su da je to samo „kratkoročno rešenje“ i da je „potrebna hitna akcija za povećanje globalne proizvodnje vakcina“ kako bi se rešile trenutne epidemije.
Od ukupno 36 miliona doza vakcine protiv kolere za koje se očekuje da će biti proizvedene ove godine, 24 miliona je već isporučeno za „reaktivne“ i „preventivne“ kampanje imunizacije. Međunarodna koordinaciona grupa SZO za obezbeđivanje vakcina dodelila je još 8 miliona za hitne vakcinacije u nekoliko zemalja, ostavljajući „strašan“ nedostatak.
Štaviše, SZO je rekla da je proizvodnja vakcina protiv kolere sada u svom „maksimalnom trenutnom kapacitetu“, tvrdeći da je strategija sa jednom dozom jedini praktičan način da se zalihe povećaju s obzirom na ograničenja.
Kolera je crevna infekcija uzrokovana bakterijom Vibrio cholerae, sa uobičajenim simptomima uključujući ekstremne bolove u stomaku, dijareju, povraćanje i grčeve mišića. Pacijenti često doživljavaju tešku dehidraciju zbog gubitka tečnosti, što potencijalno dovodi do daljih komplikacija, uključujući smrt. Bolest se najčešće širi konzumiranjem kontaminirane vode, a najčešće se javlja u siromašnijim zemljama.