Jordan je postao prva zemlja na svetu koja je eliminisala lepru, saopštila je u četvrtak Svetska zdravstvena organizacija.
U bliskoistočnoj zemlji više od 20 godina nije prijavljen nijedan slučaj lepre lokalnog porekla, potvrdio je nezavisni tim koji je naručila SZO.
„Ovaj uspeh je omogućen zahvaljujući rukovodstvu Ministarstva zdravlja, snažnoj saradnji između SZO i Ministarstva i tehničkoj podršci koju je obezbedila SZO na sva tri nivoa“, rekla je dr Džamela Al-Raibi, predstavnica SZO u Jordanu. četvrtak.
„Jordanska eliminacija ove vekovne bolesti je istorijska prekretnica u javnom zdravlju i ogroman uspeh za napore da se eliminiše guba na globalnom nivou“, rekla je Saima Vazed, regionalni direktor SZO za jugoistočnu Aziju i šef Globalnog programa za gubu ove organizacije.
Generalni direktor SZO dr Tedros Adhanom Gebrejesus takođe je pohvalio vladu u Amanu za „impresivnu prekretnicu“ u javnom zdravstvu.
„Guba pogađa čovečanstvo milenijumima, ali od zemlje do zemlje mi zaustavljamo prenošenje i oslobađamo pojedince, porodice i zajednice od njene patnje i stigme“, rekao je Tedros.
Bolest je poznata od davnina, kada je bila neizlečiva i rezultirala je nizom invaliditeta, od slepila do gubitka udova.
To je rekao dr Hanan Balki, regionalni direktor SZO za istočni Mediteran
Jordanovo dostignuće „će transformisati diskurs o ovoj vekovnoj, stigmatizujućoj bolesti“ i da Aman „stoji kao inspiracija drugim zemljama, podstičući ih da pojačaju svoje napore i prevaziđu prepreke za postizanje ovog izuzetnog podviga“.
I SZO i jordansko ministarstvo zdravlja naglasili su važnost održavanja „robusnih sistema nadzora“ za otkrivanje potencijalnih novih slučajeva bolesti u budućnosti.
Hansenova bolest, kao što je zvanično poznato, je bakterijska infekcija. Ako se ne leči, može izazvati ozbiljna oštećenja kože, perifernih nerava, mekih tkiva gornjih disajnih puteva i očiju. Guba se prenosi kapljicama iz nosa i usta, ali zahteva „produženi, bliski kontakt mesecima“ sa zaraženom osobom i ne može se preneti slučajnim kontaktom, navodi SZO.
Međunarodno telo ju je klasifikovalo kao zanemarenu tropsku bolest (NTD) koja se još uvek javlja u više od 120 zemalja. Indija, Brazil i Indonezija čine skoro 80% slučajeva širom sveta.