Zbačeni premijer Nigera u subotu se držao sve slabije nade da bi prošlonedeljni vojni puč mogao da bude poništen diplomatskim putem, rekao je on Rojtersu uoči roka koji su regionalne sile postavile za ponovno uspostavljanje izabrane vlade, piše Rojters.
Nigersko vojno preuzimanje vlasti, sedmo u Zapadnoj i Centralnoj Africi u tri godine, potreslo je zapadni region Sahela, jedan od najsiromašnijih na svetu, koji ima strateški značaj za globalne sile.
Šefovi odbrane iz Ekonomske zajednice zapadnoafričkih država (ECOVAS) izradili su plan za vojnu akciju ako vođe puča do nedelje ne vrate izabranog predsednika Mohameda Bazuma, kojeg vojska trenutno drži u njegovoj rezidenciji u Niameju.
Njihovo obećanje je podiglo avet daljeg sukoba u regionu koji se već bori sa smrtonosnom islamističkom pobunom koja je ubila hiljade i primorala milione da pobegnu.
Ipak, kako se rok bližio, Bazumov premijer Ouhoumoudou Mahamadou je verovao da je intervencija u poslednjem trenutku moguća, rekao je on u intervjuu u Parizu.
„Još se nadamo“, rekao je Mahamadu, koji je bio u Rimu kada se puč dogodio. „Očekujemo da predsednik Bazum bude oslobođen, vraćen na funkciju i da sve institucije koje su navodno raspuštene budu obnovljene u potpunosti.
Francuska je u subotu saopštila da će podržati napore za obaranje puča, ne precizirajući da li bi njena podrška podrazumevala vojnu pomoć za intervenciju EKOVAS.
Međutim, 59-godišnji vođa državnog udara general Abdourahamane Tiani, koji je prošao vojnu obuku u Francuskoj, rekao je da hunta neće odustati.
U međuvremenu, opcije ECOVAS-a, koje se kreću od kopnene invazije do pomaganja domaćem protivudaru, sve rizikuju podsticanje nesigurnosti.
Mahamadu je rekao da je u kontaktu sa Bazumom, ali je upitao kako se postupa sa svrgnutim predsednikom, koji je pre dve nedelje nesmetano boravio u palati.
„On dobro radi kao politički zatvorenik, zatvoren, bez vode, bez struje, može“, rekao je on i dodao da bi intervencija ECOVAS-a mogla biti jedini način da se to promeni.
„Bezbednost predsednika je stvar koja je u rukama EKOVAS-a“, rekao je on.
ECOVAS je zauzeo oštar stav o preuzimanju. S obzirom na bogatstvo uranijuma i nafte i ključnu ulogu u ratu sa militantima, Niger je važan za SAD, Kinu, Evropu i Rusiju.
Prema planu intervencije, odluku o tome kada i gde da se udari doneće šefovi država, rekao je Abdel-Fatau Musah, komesar EKOVAS za politička pitanja, mir i bezbednost.
Nije dao vremenski okvir za intervenciju, niti rekao šta bi plan podrazumevao.
„Ovde su razrađeni svi elementi koji će ući u bilo kakvu eventualnu intervenciju, uključujući potrebne resurse, kako i kada ćemo rasporediti snage“, rekao je on na kraju trodnevnog sastanka u prestonici Nigerije Abudži petak.
ECOVAS se može suočiti sa otporom. Susedi Nigera Mali i Burkina Faso, gde su vojne hunte takođe preuzele vlast poslednjih godina, rekli su da će podržati Niger u slučaju vojne intervencije.
Mahamadu je odbacio pretnju od suseda Nigera, čije se nedovoljno opremljene vojske bore da obuzdaju sopstvene nasilne islamističke pobune.
„Da bi otišli u Niger, moraju da pređu džihadističke grupe protiv kojih nisu uspeli da se bore. Dakle, za nas je to prazna pretnja“, rekao je on.