Svetski lideri planiraju novi sporazum o veštačkoj inteligenciji na virtuelnom samitu čiji su domaćini Južna Koreja i Britanija

Svetski lideri planiraju novi sporazum o veštačkoj inteligenciji na virtuelnom samitu čiji su domaćini Južna Koreja i Britanija

Očekuje se da će svetski lideri usvojiti novi sporazum o veštačkoj inteligenciji kada se okupe praktično u utorak da razgovaraju o potencijalnim rizicima veštačke inteligencije, ali i o načinima promocije njenih prednosti i inovacija.

Samit o veštačkoj inteligenciji u Seulu je nastavak novembarskog inauguracionog samita o bezbednosti veštačke inteligencije u Blečli parku u Ujedinjenom Kraljevstvu, gde su se zemlje učesnice složile da rade zajedno na obuzdavanju potencijalno „katastrofalnih“ rizika koje predstavlja galopirajući napredak u veštačkoj inteligenciji.

Dvodnevni sastanak, koji zajedno organizuju vlade Južne Koreje i Velike Britanije, takođe dolazi kada velike tehnološke kompanije poput Meta, OpenAI i Google predstavljaju najnovije verzije svojih AI modela.

U utorak uveče, južnokorejski predsednik Ioon Suk Ieol i britanski premijer Riši Sunak će se sastati sa drugim svetskim liderima, liderima industrije i šefovima međunarodnih organizacija na virtuelnoj konferenciji. Posle onlajn samita u sredu će uslediti lični sastanak ministara za digitalnu tehnologiju, stručnjaka i drugih, kažu organizatori.

„Prošlo je samo šest meseci otkako su se svetski lideri sastali u Blečliju, ali čak i u ovom kratkom vremenskom periodu, pejzaž veštačke inteligencije se dramatično promenio“, rekli su Ioon i Sunak u zajedničkom članku objavljenom u južnokorejskim novinama JoongAng Ilbo i Velikoj Britaniji. sajt za vesti na mreži u ponedeljak. „Tempo promena će samo nastaviti da se ubrzava, tako da se i naš rad mora ubrzati.”

Dok je sastanak u Velikoj Britaniji bio usredsređen na pitanja bezbednosti veštačke inteligencije, dnevni red ovonedeljnog skupa proširen je i na „inovaciju i inkluzivnost“, rekao je novinarima u ponedeljak Vang Jun-jong, zamenik direktora nacionalne bezbednosti u Južnoj Koreji.

Vang je rekao da će učesnici kasnije „razgovarati ne samo o rizicima koje predstavlja veštačka inteligencija, već i o njenim pozitivnim aspektima i o tome kako može da doprinese čovečanstvu na uravnotežen način“.

Sporazum o veštačkoj inteligenciji će uključiti rezultate razgovora o bezbednosti, inovacijama i inkluzivnosti. prema Park Sang-vook-u, višem predsedničkom savetniku za nauku i tehnologiju predsednika Ioona.

Lideri Grupe sedam bogatih demokratija – SAD, Kanada, Francuska, Nemačka, Italija, Japan i Britanija – pozvani su na virtuelni samit, zajedno sa liderima Australije i Singapura i predstavnicima UN, EU, OpenAI , Google, Meta, Amazon i Samsung, prema predsedničkoj kancelariji Južne Koreje.

Kina ne planira da učestvuje na virtuelnom samitu, iako će poslati predstavnika na lični sastanak u sredu, saopštila je južnokorejska predsednička kancelarija. Kina je učestvovala na samitu u Velikoj Britaniji.

U svom članku, Ioon i Sunak su rekli da planiraju da zatraže od kompanija da učine više da pokažu kako procenjuju i reaguju na rizike unutar svojih organizacija.

„Znamo da, kao i svaka nova tehnologija, veštačka inteligencija donosi nove rizike, uključujući namernu zloupotrebu od onih koji žele da nam nanesu štetu“, rekli su oni. „Međutim, sa novim modelima koji se objavljuju skoro svake nedelje, još uvek učimo gde se ovi rizici mogu pojaviti i koji su najbolji načini da se njima proporcionalno upravlja.

Sastanak u Seulu je najavljen kao mini virtuelni samit, koji služi kao privremeni sastanak do potpunog ličnog izdanja koje je Francuska obećala da će održati.

Vlade širom sveta se bore da formulišu propise za veštačku inteligenciju čak i kada tehnologija brzo napreduje i spremna je da transformiše mnoge aspekte svakodnevnog života, od obrazovanja i radnog mesta do autorskih prava i privatnosti. Postoji zabrinutost da bi napredak u AI mogao oduzeti poslove, prevariti ljude i širiti dezinformacije.

Programeri najmoćnijih sistema veštačke inteligencije takođe se udružuju kako bi postavili sopstveni zajednički pristup postavljanju bezbednosnih standarda AI. Facebook matična kompanija Meta Platforms i Amazon objavili su u ponedeljak da se pridružuju Frontier Model Forumu, grupi koju su prošle godine osnovali Anthropic, Google, Microsoft i OpenAI.

U martu je Generalna skupština UN odobrila svoju prvu rezoluciju o bezbednoj upotrebi AI sistema. Ranije u maju, SAD i Kina su održale svoje prve razgovore na visokom nivou o veštačkoj inteligenciji u Ženevi kako bi razgovarali o tome kako se pozabaviti rizicima tehnologije koja se brzo razvija i postaviti zajedničke standarde za upravljanje njom.