Rast cena većine prehrambenih proizvoda prošle godine, pošto je poremećaj izazvan ruskom invazijom na Ukrajinu izazvao zabrinutost zbog nestašice, doveo je prosečni indeks cena agencije UN za hranu na najviši nivo u istoriji.
Indeks cena hrane Organizacije za hranu i poljoprivredu (FAO), koji prati međunarodne cene prehrambenih proizvoda kojima se najviše trguje na globalnom nivou, iznosio je u proseku 143,7 poena u 2022. godini, što je za 14,3 odsto više u odnosu na 2021. i najviši je od početka evidencije 1990. godine, saopštila je agencija u petak. .
Indeks je već dobio 28% u 2021. u odnosu na prethodnu godinu, pošto se svetska ekonomija oporavila od uticaja pandemije.
Cene hrane su porasle nakon ruske invazije na Ukrajinu u februaru prošle godine zbog straha od poremećaja u crnomorskoj trgovini. Od tada su smanjili neke od svojih dobitaka, delom zbog kanala za izvoz žitarica iz Ukrajine koji podržavaju UN i mogućnosti poboljšanja snabdevanja u zemljama proizvođačima.
U decembru je referentni indeks pao deveti uzastopni mesec na 132,4 poena, u poređenju sa revidiranih 135,00 poena za novembar. Novembarska cifra je ranije data kao 135,7 poena.
„Smirene cene prehrambenih proizvoda su dobrodošle nakon dve veoma nestabilne godine“, rekao je glavni ekonomista FAO Maksimo Torero.
Pad indeksa u decembru podstaknut je padom međunarodnih cena biljnih ulja, zajedno sa nekim padom cena žitarica i mesa, ali je ublažen blagim povećanjem cena šećera i mlečnih proizvoda, saopštio je FAO.
I dalje tokom cele 2022. četiri od pet FAO-ovih podindeksa hrane – žitarice, meso, mlečni proizvodi i biljna ulja – dostigla su rekordne vrednosti, dok je peti, šećer, bio na najvišem nivou u poslednjih 10 godina.
FAO indeks cena žitarica porastao je za 17,9 odsto u 2022. zbog faktora koji uključuju značajne poremećaje na tržištu, veće troškove energije i ulaznih sredstava, nepovoljne vremenske prilike i nastavak velike globalne potražnje za hranom, saopštio je FAO.