Institucija sa sedištem u Vašingtonu smanjila je skoro sve svoje projekcije za najnaprednije ekonomije. U junu su njeni analitičari predvideli rast od 3% za ovu godinu.
Ogroman pad rejtinga bio je rezultat drastičnih promjena u očekivanjima Svjetske banke o rastu američke ekonomije. Sada se predviđa da će američki BDP porasti za 0,5%, što je manje u odnosu na raniju prognozu od 2,4%.
„Sjedinjene Države, evrozona i Kina prolaze kroz period naglašene slabosti, a prelivanja koja rezultiraju pogoršavaju druge smetnje sa kojima se suočavaju tržišta u nastajanju i ekonomije u razvoju“, navodi Svetska banka u svom najnovijem izveštaju „Globalni ekonomski izgledi“.
Izgledi za rast Kine su takođe smanjeni sa 5,2% na 4,3%, dok se očekuje da će Japan pokazati rast od samo 1%, u odnosu na ranije projektovanih 1,3%. Međunarodna razvojna institucija je takođe smanjila svoje izglede za Evropu i Centralnu Aziju sa 1,5% na 0,1%.
„Globalni rast je usporen do te mere da je globalna ekonomija opasno blizu pada u recesiju“, rekli su ekonomisti Svetske banke, pripisujući spori rast „neočekivano brzom i sinhronom“ pooštravanju globalne monetarne politike.
Procene bi značile „treći najslabiji tempo rasta u skoro tri decenije, u senci samo globalnih recesija izazvanih pandemijom i globalnom finansijskom krizom“.
Analitičari Svetske banke naglasili su da je jastrebova politika koju su sprovodili monetarni regulatori širom sveta „doprinela značajnom pogoršanju globalnih finansijskih uslova, što značajno otežava aktivnost“. Oni su, međutim, primetili da su povećane ključne kamatne stope možda bile neophodne da bi se ukrotila rastuća inflacija.