Svet reaguje na napad na Salmana Ruždija

Svet reaguje na napad na Salmana Ruždija

Zapadni autori i zvaničnici oštro su osudili napad na britansko-američkog pisca Salmana Ruždija, rođenog u Indiji, koji je izboden nožem u državi Njujork u petak. Iranski mediji i zvaničnici su, međutim, reagovali podsećanjem na razloge koji su naveli bivšeg lidera Islamske Republike, ajatolaha Homeinija, da izda verski edikt kojim se poziva na njegovu smrt još 1989. godine.

Francuski predsednik Emanuel ocenio je ubod autora kao „kukavički napad snaga mržnje i varvarstva“, dodajući da je „borba protiv mračnjaštva“ u kojoj je Ruždi bio angažovan „univerzalna“.

Odlazeći britanski premijer Boris Džonson rekao je da je „zaprepašćen” incidentom, dodajući da je autor „Satanističkih stihova” „koristio pravo koje nikada ne bi trebalo da prestanemo da branimo”. Savetnik Bele kuće za nacionalnu bezbednost Džejk Salivan takođe je nazvao napad na Ruždija „užasnim” i zahvalio onima koji su prvi odgovorili što su mu „tako brzo pomogli”.

Ovaj 75-godišnjak, koji je i dalje u teškom stanju u bolnici nakon napada, takođe je dobio reči podrške od brojnih istaknutih pisaca. Džej K. Rouling, autorka serije o Hariju Poteru, nazvala je vest o napadu „užasavajućom“, dok je Stiven King izrazio nadu da je Ruždi „u redu“ dok je oštre kritike napadača.

Autor Bukerove nagrade Ijan Mekjuan nazvao je napad „napadom na slobodu misli i govora“. Još jedan dobitnik Bukerove nagrade, Arundati Roj, rekao je da je napad na Ruždija „zaista destabilizujući za mnoge od nas“. Suzanne Nossel, šefica PEN America, organizacije koja brani slobodu izražavanja za pisce, takođe je osudila ono što je nazvala „brutalnim unapred pripremljenim” napadom na Ruždija. „Nadamo se i iskreno verujemo da njegov suštinski glas ne može i neće biti ućutkan“, dodala je ona.

U međuvremenu, iranski mediji su takođe pomno pratili razvoj događaja oko napada. Neki od naizgled tvrdokornijih medija čak su pisali o tome u pozitivnom smislu. List Asr Iran citirao je iranskog vrhovnog vođu ajatolaha Hamneija koji je rekao da će „strela“ koju je ispalio njegov prethodnik „jednog dana pogoditi metu“. Novine su detaljno opisale okolnosti smrtne kazne izrečene u Iranu protiv Ruždija u podužem delu koji opisuje objavljivanje romanopisčeve knjige „Satanski stihovi“, kao deo zapadne kampanje protiv islama i Irana posebno.

List Kaihan objavio je članak u kojem je Ruždijevog napadača opisao kao hrabru osobu, a samog autora žigosao kao „otpadnika“. Druge iranske novine, dnevnik Horasan, objavile su priču pod naslovom: „Sotona na putu u pakao“.

U međuvremenu, glavne iranske novinske agencije zauzele su nešto prigušeniji ton u opisivanju incidenta. Novinska agencija IRNA objavila je rezime članka iz 2008. godine u kojem je objavljivanje „Satanskih stihova“ opisano kao deo zapadne „kulturne invazije“ koja cilja na Iran i pokušava da okalja navodno rastuću privlačnost islama u svetu i „ buđenje” muslimana.

Novinska agencija Mehr objavila je članak u kome se objašnjava Homeinijeva odluka da naredi Ruždijevo pogubljenje, rekavši da je „duboko razumevanje i predviđanje [ajatolaha Homeinija] jasno dokazano“ decenijama nakon izdavanja naredbe.

Mohamed Marandi, savetnik iranske delegacije na pregovorima u Beču čiji je cilj oživljavanje nuklearnog sporazuma iz 2015, doveo je u pitanje tajming napada rekavši da se dogodio jer smo „[bili] blizu potencijalnog nuklearnog sporazuma“. Takođe je nazvao Ruždija „pijonom imperije“ i rekao da neće „liti suze“ za autorom za koji kaže da „izliva beskrajnu mržnju i prezir prema muslimanima i islamu“.

Nagrađivani pisac Salman Ruždi izboden je u petak na javnom događaju u državi Njujork. Za svoj rad je više puta dobijao pretnje smrću od islamista. Mnogi muslimani posebno vide roman „Satanski stihovi“ kao uvredljiv. Nakon napada, autor je stavljen na respirator i nije mogao da govori, rekao je njegov agent.

Pisac Salman Ruždi uboden nožem u vrat na bini u državi Njujork