Osuđeni na smrt na tajnim suđenjima u januaru i aprilu, muškarci su optuženi za pomaganje civilnom pokretu otpora koji se bori protiv vojske od prošlogodišnjeg puča i krvavog gušenja protesta širom zemlje.
Među pogubljenima su bili aktivista za demokratiju Kjau Min Ju, poznatiji kao Džimi, i bivši poslanik i hip-hop umetnik Fio Zeja Tau, saveznik svrgnute liderke Aung San Su Ći. Druge dve pogubljene su Hla Mio Aung i Aung Thura Zav.
Državni mediji su rekli da je „kazna izvršena“, ali nisu rekli ni kada, ni na koji način. Prethodne egzekucije u Mjanmaru su bile vešanjem.
Vlada nacionalnog jedinstva u senci, koja predvodi napore da podriva pokušaje hunte da vlada Mjanmarom, rekla je da je vreme za međunarodni odgovor.
Šefica Ujedinjenih nacija za ljudska prava Mišel Bačelet nazvala je pogubljenja „okrutnim i regresivnim korakom“ koji bi „samo produbio njenu upletenost u krizu koju je sama stvorila“.
Savetnica za smrtnu kaznu Amnesti internešenela, Kjara Sangiorgio, rekla je da su pogubljenja bila „ogromna neuspeh” i da hunta „neće stati na tome”.
Vršilac dužnosti direktora Human Rights Vatch-a za Aziju Elejn Pirson rekla je da je to „čin krajnje okrutnosti“ koji „ima za cilj da smiri protestni pokret protiv državnog udara“.
Jedan video prikazuje nekoliko maskiranih demonstranata kako skandiraju i nose veliki transparent na ulici u Jangonu na kojem je pisalo „Nikada se nećemo uplašiti“ pre nego što su krenuli da beže.
Pogubljenja su bila prva izvršena među oko 117 smrtnih kazni koje su izrekli vojni sudovi od puča, prema Udruženju za pomoć političkim zatvorenicima, koje prati hapšenja, ubistva i sudske presude u Mjanmaru.
Porodicama pogubljenih muškaraca uskraćena je mogućnost da pokupe tela svojih najmilijih, rekla je Thazin Niunt Aung, supruga Phio Zeiar Thav-a, upoređujući to sa ubicama koje prikrivaju svoje zločine.
Sjedinjene Države su u ponedeljak rekle da će sarađivati sa regionalnim saveznicima kako bi se vojska pozvala na odgovornost i pozvale na prekid nasilja i oslobađanje političkih zatvorenika.
„Sjedinjene Države najoštrije osuđuju gnusno pogubljenje prodemokratskih aktivista i izabranih lidera od strane burmanskog vojnog režima“, rekao je portparol Saveta za nacionalnu bezbednost Bele kuće u saopštenju.
Američki državni sekretar Antoni Blinken takođe je ponovio posvećenost Vašingtona „narodu Burme i njihovim naporima da obnove put Burme ka demokratiji“.
Kambodžanski premijer Hun Sen, predsedavajući Asocijacije nacija jugoistočne Azije (ASEAN), poslao je prošlog meseca pismo apelu šefu hunte Min Aung Hlaing da ne sprovodi egzekucije, izražavajući duboku zabrinutost među susedima Mjanmara.
Francuska je osudila pogubljenja i pozvala na dijalog između svih strana, dok je japanski ministar spoljnih poslova Jošimasa Hajaši rekao da će pogubljenja dodatno izolovati Mjanmar.
Kinesko ministarstvo spoljnih poslova pozvalo je sve strane u Mjanmaru da pravilno rešavaju sukobe u okviru svog ustavnog okvira.
Drugi su pozvali na brze sankcije.
Savet bezbednosti UN bi trebalo da „donese snažnu rezoluciju ne samo osude, već i jasne strateške akcije, sankcija, ekonomskih sankcija i embarga na oružje“, rekao je za Rojters specijalni izvestilac UN za ljudska prava u Mjanmaru Tom Endruz.
Predsednik Odbora za spoljne poslove američkog Senata Bob Menendez je u saopštenju pozvao Bajdena da, između ostalih, sankcioniše preduzeće za naftu i gas u Mjanmi.