Češki ministar spoljnih poslova: Svet mora da postavi granice za ruske imperijalne ambicije

Češki ministar spoljnih poslova: Svet mora da postavi granice za ruske imperijalne ambicije

Ruske imperijalne ambicije nemaju granica, osim ako ih svet ne postavi, izjavio je ministar spoljnih poslova Češke Republike Jan Lipavski, koji je otvarao drugi dan Globsec foruma u ​​Pragu.

„Ruski problem je u tome što ne zna tačno gde počinje i gde se završava“, citirao je češki najviši diplomata reči pokojnog predsednika Češke Republike Vaclava Havela i dodao: „Ruske imperijalne ambicije nemaju granice osim ako ih ne postavimo“.

Prema Lipavskom, naivno je misliti da bi se, ako bi Rusija pobedila u Ukrajini, njeni tenkovi zaustavili na njenim zapadnim granicama. Ukrajina se hrabro odupire ruskoj agresiji u ime Evrope, stoga Evropa i demokratski svet moraju politički i vojno da podrže Kijev, rekao je češki ministar spoljnih poslova.

„Pobeda Rusije će značiti suštinski nesigurnu i nestabilnu Evropu. A pravog prosperiteta nema bez bezbednosti. Odupiranje ruskom imperijalizmu je poziv dana“, rekao je Lipavski, kritikujući pozive na smirenje prema agresoru.

Prema njegovim rečima, Putinov krajnji cilj je rekonstrukcija evropske bezbednosne arhitekture. Rusija to čini ne samo konvencionalnim oružjem, kao danas u Ukrajini, već i aktivno koristeći hibridna ratna sredstva.

Učesnici panela uz učešće Lipavskog – diplomate iz Češke, Moldavije, Velike Britanije, NATO-a – pomenuli su širok arsenal hibridnih ratnih oruđa Kremlja. To su, između ostalog, sabotaže, dezinformacije, sajber napadi, upotreba energije i migranata, pokušaji upotrebe hemijskog i biološkog oružja, špijunaža pod diplomatskim pokrićem. Rusija pokušava da podeli i izazove haos u demokratskim zemljama, opijajući sopstveno stanovništvo propagandom.

„Ne postoji magična kontramera koja bi rešila ceo problem. Ali moramo imati hrabrosti da delujemo. Vreme za razgovor je prošlo“, zaključio je Lipavski.

Kako je ranije saopšteno, Globsec Forum je prvi put domaćin u Pragu, sve prethodne konferencije održane su u Slovačkoj. Na događaju učestvuje oko 2.000 predstavnika iz skoro 70 zemalja, uključujući Ukrajinu.