Rastuće geopolitičke tenzije širom sveta dovele su globalno stanovništvo u najveći rizik da bude uništeno nuklearnim oružjem od završetka Hladnog rata, upozorio je generalni sekretar UN Antonio Gutereš.
„Danas je čovečanstvo samo jedan nesporazum, jedna pogrešna procena daleko od nuklearnog uništenja“, rekao je Gutereš u ponedeljak na konferenciji za razmatranje Sporazuma o neširenju (NPT) u Njujorku. On je pozvao svetske nacije da „stave čovečanstvo na novi put ka svetu bez nuklearnog oružja“.
Šef UN-a je rekao da su sukobi širom sveta, kršenja ljudskih prava, klimatska kriza i pandemija Covid-19 „stavili naš svet pod veći stres nego što je bio u životu. Rizici od nuklearnog rata su na najvišem nivou od vrhunca Hladnog rata, dodao je on.
„Čovečanstvo je u opasnosti da zaboravi lekcije iskovane u zastrašujućim požarima Hirošime i Nagasakija“, rekao je Gutereš. „Geopolitičke tenzije dostižu nove visine. Konkurencija nadmašuje saradnju i saradnju. Nepoverenje je zamenilo dijalog, a nejedinstvo je zamenilo razoružanje.”
NPT treba ojačati kako bi „prilagodio zabrinjavajući svet oko nas“, rekao je generalni sekretar, navodeći sukob Rusije i Ukrajine i tenzije na Bliskom istoku i na Korejskom poluostrvu. „Skoro 13.000 komada nuklearnog oružja sada se nalazi u arsenalima širom sveta. Sve to u vreme kada rizici od proliferacije rastu, a ograde za sprečavanje eskalacije slabe.”
Gutereš je požalio da zemlje traže sigurnost ulažući stotine milijardi dolara u zalihe „oružja sudnjeg dana kome nije mesto na našoj planeti“. On je tvrdio da pokušaj da se smanji rizik od izbijanja ratova nije dovoljan jer je „eliminisanje nuklearnog oružja jedina garancija da ono nikada neće biti upotrebljeno“.
Šef UN-a je rekao da će otputovati u Japan na 6. avgusta godišnjicu američkog nuklearnog bombardovanja Hirošime, a zatim će se zaustaviti u drugim azijsko-pacifičkim zemljama radi razgovora sa njihovim liderima o neširenju oružja.
Sjedinjene Američke Države, jedina zemlja koja je ikada postavila nuklearnu bombu u ratu, navodno su potrošile 44,2 milijarde dolara na takvo oružje 2021. godine, premašujući 38,2 milijarde dolara koje je potrošilo osam drugih nuklearno naoružanih država zajedno. Kina je na drugom mestu po nuklearnoj potrošnji, sa 11,7 milijardi dolara, dok je Rusija na trećem mestu sa 8,6 milijardi dolara.
„Više od 50 godina, NPT je činio naš svet bezbednijim i prosperitetnijim, a sporazum nikada nije važniji nego u vremenima krize“, rekao je američki državni sekretar Entoni Blinken u ponedeljak.
„Sjedinjene Države su spremne da rade sa svim našim partnerima kako bi osigurale bezbedniji svet za sve.