UAB Škola za kulturu mira (Escola de Cultura de Pau, ECP) objavljuje upozorenje 2024! Izveštaj o sukobima, ljudskim pravima i izgradnji mira, studija koja analizira stanje sukoba i izgradnje mira širom sveta 2023. godine. Među njenim zaključcima je postojanje 36 sukoba, što je najveći broj od 2014. godine.
Pored toga, 42% oružanih sukoba je pokazalo pogoršanje situacije. Kao iu prethodnim izdanjima, 17 sukoba klasifikovanih kao visokog intenziteta bilo je koncentrisano u Africi i Aziji, iako su oni sa najvećom medijskom pokrivenošću locirani u Evropi (Ukrajina) i na Bliskom istoku (Palestina-Izrael).
Bilo je pet scenarija u kojima se smatralo da je situacija prema ECP-u prerasla u oružani sukob: krize u regiji Amhara u Etiopiji, u državi SSC Khatumo (Somalija), u zapadnoj Demokratskoj Republici Kongo i u Sudanu, kao i požar između Izraela i Hezbolaha. Nasuprot tome, kriza u regionu Tigraj u Etiopiji uklonjena je iz statusa konflikta.
U izveštaju se takođe navodi da je povećan broj scenarija napetosti: bilo ih je 114, odnosno šest više nego 2022. godine, što potvrđuje porast broja društveno-političkih kriza zabeleženih poslednjih godina.
Skoro polovina ovih tenzija se pogoršala tokom 2023. godine, a 23% je bilo međunarodne prirode, kao što su možda poznatiji slučajevi tenzija između Venecuele i Gvajane, između Kine i Tajvana, ili između Severne Koreje i Južne Koreje i njenog saveznika Sjedinjenih Država, ali i drugim slučajevima kao što su teritorijalni sporovi između Indije i Kine, ili između Jermenije i Azerbejdžana.
Među ostalim posledicama ovih sukoba, godišnjak prikuplja podatke UNHCR-a kako bi utvrdio da je 110 miliona ljudi pretrpelo prisilno raseljenje 2023. Od toga, 36,4 miliona su bile izbeglice (više od polovine iz Avganistana, Sirije i Ukrajine). ECP je takođe otkrio da se sukobi i tenzije javljaju uglavnom u zemljama u kojima postoji nizak nivo rodne ravnopravnosti, a UN su identifikovale 49 naoružanih aktera za koje se sumnja da su počinili silovanje ili druge oblike seksualnog nasilja.