Švedska uzvraća udarac Turskoj

Švedska uzvraća udarac Turskoj

Primedbe premijerke Magdalene Andersson dolaze u trenutku kada Turska opstruira pristupanje Švedske NATO-u.

Švedska ne finansira teroriste, izjavila je u sredu premijerka te zemlje Magdalena Andersson, odgovarajući na turske optužbe.

Ankara optužuje Stokholm za naoružavanje i podršku kurdskim milicijama koje smatra terorističkim. Ovo pitanje je jedan od ključnih razloga za odbijanje Turske da da zeleno svetlo kandidaturi Švedske za članstvo u NATO.

Švedska delegacija je u sredu, zajedno sa diplomatama iz druge zemlje kandidata, Finske, započela pregovore sa turskom vladom u Ankari kako bi odgovorila na njene zabrinutosti i na taj način ubedila članicu NATO-a da podrži njihove aplikacije.

U međuvremenu, govoreći na konferenciji za novinare sa predsednikom Evropskog saveta Čarlsom Mišelom u Stokholmu, švedska premijerka je rekla da njena zemlja razgovara o listi uslova Turske i da pokušava „da razreši neke nejasnoće“ koje su se mogle videti u ranijim medijskim izveštajima i u razne zvanične izjave. Međutim, neke stvari je prilično lako odmah razjasniti, rekao je Andersson.

„Lako nam je razjasniti da, naravno, ne šaljemo novac ili oružje terorističkim organizacijama“, naglasila je ona.

Njene izjave usledile su nekoliko dana nakon što je Omer Čelik, portparol turske vladajuće partije, izjavio da Ankara ima dokaz da se švedsko oružje pojavilo u rukama Radničke partije Kurdistana (PKK). Turske trupe često sprovode prekogranične operacije protiv PKK u Iraku i njenog sirijskog ogranka IPG u Siriji.

Mišel je, u međuvremenu, rekao da radije ne komentariše pitanje turskih zahteva, jer bi to moglo samo da zakomplikuje tekuće pregovore u Ankari za kandidate za NATO.

On je, međutim, naglasio da će i vojna alijansa i EU imati koristi od ulaska Švedske i Finske u NATO.

Uoči pregovora u Ankari, turska vlada je objavila spisak svojih zahteva za kandidate za NATO. Takođe je jasno stavio do znanja da želi pismene garancije Finske i Švedske pre nego što pristupi NATO-u.

Ankara je zahtevala da obe zemlje preduzmu akciju protiv kurdskih militanata i da ukinu ograničenja trgovine oružjem sa Turskom.

Dve nordijske nacije su zvanično zatražile prijem u vojni blok koji predvode SAD sredinom maja usred ruske ofanzive u Ukrajini. Za pristupanje je potrebno jednoglasno odobrenje svih sadašnjih država NATO-a. Ovo uključuje Tursku, koja je zapretila da će staviti veto ako Finska i Švedska ne učine ključne ustupke u pogledu njenih bezbednosnih interesa.