Švedska prvi put beleži pad raka kože kod mlađih od 50 godina

Švedska prvi put beleži pad raka kože kod mlađih od 50 godina

Rak kože opada među mlađim odraslim osobama u Švedskoj po prvi put nakon decenija rasta, što je čini prvom evropskom zemljom koja je doživela pad, rekli su istraživači u ponedeljak.

Rizik od raka kože se smanjuje za ljude mlađe od 50 godina, rekla je Hildur Helgadotir, vanredni profesor onkologije na Institutu Karolinska i vodeći autor studije objavljene u medicinskom časopisu JAMA Dermatologi.

Pad je najverovatnije delom posledica povećane svesti o zaštiti od sunca i pada pristupa ležaljkama, rekla je ona za AFP.

Helgadotir je rekao da je došlo do „veoma jasnog i značajnog prekida trenda oko 2015. godine“.

„Za 30-godišnjake pre 2015. bilo je povećanja u proseku od pet odsto godišnje. Ali od 2015. se smanjivalo u proseku za pet odsto godišnje“, rekla je ona.

Za one od 50 i više godina, „porast za najmanje pet odsto godišnje i porast naglo raste sa godinama”.

Iako istraživači nisu analizirali uzroke pada slučajeva raka kože, verovalo se da je nekoliko glavnih faktora odigralo ulogu.

Pored povećane svesti o važnosti zaštite od sunca, još jedan faktor je bilo uvođenje u Švedskoj 2018. godine zabrane za mlađe od 18 godina da koriste ležaljke i smanjenje javnog pristupa ležaljkama koje je počelo godinama ranije.

Verovalo se da mobilni telefoni i kompjuteri takođe igraju ulogu u padu, jer deca sada provode više vremena u zatvorenom prostoru i zbog toga ovih dana nisu bila izložena toliko sunčevoj svetlosti, rekao je Helgadotir.

Ali ona je naglasila da je to nedavni trend i da „još nije imao značajan efekat“.

Izveštaj nije komentarisao bilo kakve potencijalne zdravstvene rizike povezane sa mobilnim telefonima ili bilo kakve zdravstvene beneficije za decu koje provode više vremena na otvorenom.

Smrtnost od raka kože takođe je opala među mlađim od 60 godina u Švedskoj, ali ne i među starijim ljudima.

To smanjenje se pripisuje i padu stvarnih slučajeva raka kože i uvođenju novih lekova koji su poboljšali šanse za preživljavanje.

Među starijim osobama, smrtnost ne opada jer je incidencija bolesti i dalje tako visoka, rekao je Helgadottir.