Švedska počela da predsedava Savetom EU, prioritet posledice rata Rusije sa Ukrajinom

Švedska počela da predsedava Savetom EU, prioritet posledice rata Rusije sa Ukrajinom

Švedska je 1. januara započela šestomesečno predsedavanje Savetom Evropske unije.

U 2023. oblasti rada predsedništva biće usmerene na prevazilaženje posledica sveobuhvatne ruske invazije na Ukrajinu, uverila je švedska vlada. „Ilegalna, neprihvatljiva i ničim izazvana invazija Rusije na Ukrajinu predstavlja pretnju evropskoj bezbednosti, što ima strašne posledice po migracije, kao i po globalno snabdevanje hranom i energijom“, ističe se u poruci.

Države koje predsedavaju Savetom Evropske unije preuzimaju zadatak da organizuju rad Saveta, prate obavljanje njegovih zadataka, olakšavaju donošenje političkih i pravnih odluka i deluju kao posrednik između država članica.

Švedska je ranije identifikovala bezbednost, stabilnost, prosperitet, demokratske vrednosti i vladavinu prava kao prioritete svog predsedavanja EU.

Reč je o dogovoru o „pouzdanoj evropskoj bezbednosnoj i odbrambenoj politici u bliskoj saradnji sa partnerima“, čiji će dalji koraci biti zasnovani na zajedničkim akcijama EU u suprotstavljanju ruskoj agresiji na Ukrajinu, kao i na primeni Strateškog kompasa EU. i druge inicijative.

U kontekstu održivosti, radi se o podsticanju ekonomskog rasta i jačanju konkurentnosti EU s obzirom na rat u Ukrajini i njegove kratkoročne posledice. A prioritet prosperiteta podrazumeva prevazilaženje visokih i nestabilnih cena energije uz istovremenu reformu energetskog tržišta i rešavanje klimatskih problema.

Kao što znate, krajem 2021. u Švedskoj je počela sa radom nova vlada, a socijaldemokrate, koje su bile dugi niz godina na vlasti, prešle su u opoziciju (više o tome u članku „Kako prevazići rizike koalicije u Švedskoj uz učešće krajnje desnice“)

Španija će preuzeti predsedavanje u drugoj polovini 2023. godine.

Kako je saopšteno, premijer Češke Petr Fiala izjavio je da se njegova zemlja u celini uspešno izborila sa ulogom predsedavajućeg Savetom Evropske unije u drugoj polovini 2022. godine.