Sve veći broj demokrata u Senatu poziva Menendeza da podnese ostavku

Sve veći broj demokrata u Senatu poziva Menendeza da podnese ostavku

Američki demokratski senator Kori Buker pridružio se u utorak sve većem broju demokrata pozivajući senatora Boba Menendeza da podnese ostavku nakon što su federalni tužioci optužili njega i njegovu suprugu za primanje mita od trojice biznismena iz Nju Džersija.

I Buker i Menendez predstavljaju severoistočnu državu Nju Džersi. Menendez, demokrata, rekao je u ponedeljak da će ostati u Senatu i boriti se protiv optužbi.

Mendendesove kolege demokrate u Senatu uglavnom su ćutali kada je u petak objavljena krivična prijava. Ali u danima nakon toga, desetak senatora je reklo da bi trebalo da se povuče.

Demokrate usko kontrolišu dom sa 51 mestom, uključujući tri nezavisna kandidata koji obično glasaju sa njima, dok republikanci imaju 49.

Među prvima koji su pozvali Menendeza (69) da podnese ostavku bio je senator Džon Feterman iz Pensilvanije, koji se suočava sa kritikama zbog oklevanja da nosi odelo i kravatu u sali.

„Ove nedelje, nadam se da ću videti moje kolege da se u potpunosti pozabave navodnom sistemskom korupcijom senatora Menendeza sa istom snagom i brzinom koju su uneli u zabrinutost u vezi sa našim kodeksom oblačenja“, rekao je u utorak Feterman, koji favorizuje kratke hlače i dukseve sa kapuljačom.

Senatori Džon Tester, Temi Boldvin, Bob Kejsi, Martin Hajnrih, Elizabet Voren, Džeki Rozen, Majkl Benet i Mark Keli, kao i Buker, rekli su u utorak da Menendez treba da podnese ostavku. Šerod Braun i Piter Velč takođe su ga pozvali da se povuče.

Lider demokrata u Senatu Čak Šumer rekao je da Menendez ima pravo na pravično suđenje, ali nije rekao da li treba da ostane ili da ode.

Bela kuća je odbila da kaže da li Menendez treba da se povuče.

Nekoliko demokratskih izabranih zvaničnika u Menendezovoj državi Nju Džersi, uključujući guvernera Fila Marfija, takođe su pozvali Menendeza da podnese ostavku. Njegovo mesto u senatu u Nju Džersiju biće među onima koji će biti odlučeni na izborima sledeće godine.

Demokratski američki predstavnik Endi Kim rekao je da će izazvati Menendeza za njegovo mesto.

Ako bi senator podneo ostavku, Marfi bi imenovao privremenog naslednika i malo je verovatno da će promeniti odnos snaga u komori.

Menendezovi pravni problemi mogli bi da zakomplikuju napore njegove stranke da zadrži kontrolu nad Senatom, međutim, iako Nju Džersi nije izabrao republikanca za mesto od 1972. godine.

Menendez, moćan glas u spoljnoj politici koji je povremeno suprotstavljao sopstvenu stranku, povukao se sa svoje uloge predsednika Senatskog komiteta za spoljne poslove, kao što je propisano pravilima Senata njegove stranke.

Prvobitno imenovan od strane guvernera Nju Džersija na mesto, Menendez je prvi put izabran u Senat 2006. godine, a pre toga je radio u Predstavničkom domu.

Američki tužioci rekli su da je Menendez prihvatio zlatne poluge i stotine hiljada dolara u gotovini u zamenu za korišćenje svoje moći i uticaja kako bi pomogao vladi Egipta i ometao istrage policijskih organa o biznismenima.

Ako budu osuđeni, on i njegova supruga, 56-godišnja Nadin Menendez, mogli bi se suočiti sa zatvorskom kaznom do 45 godina, iako sudije u ovakvim slučajevima obično izriču manje od maksimalne kazne.

Vael Hana, jedan od biznismena optuženih za podmićivanje Menendeza, trebalo bi da bude optužen pred saveznim sudom na Menhetnu u 14 časova. EDT (18:00 GMT) u utorak, rekli su tužioci.

Istraga je treći put da je Menendez pod istragom saveznih tužilaca. Nikada nije osuđivan.